Žene bolje prepoznaju emocije od muškaraca
Najnovije istraživanje pomaže u boljem razumijevanju mentalnih bolesti koje drukčije utječu na muškarce i žene
Nova studija objavljena u časopisu Neuropsychologia otkrila je da žene mnogo bolje od muškaraca razlikuju emocije, posebice strah i gađenje.
Prepoznavanje emocija istražio je tim stručnjaka sa Sveučilišta u Montrealu na čelu s Olivierom Collignonom.
Kako bi bolje istražili ovu pojavu, znanstvenici nisu koristili fotografije za analizu reakcija. Umjesto toga su unajmili glumce i glumice da simuliraju strah i gađenje. Istraživali su upravo strah i gađenje jer su obje emocije kroz povijest bile važnije za preživljavanje vrste od bilo kojih drugih emocija.
''Ispitanicima su pokazani izrazi lica koji igraju važnu ulogu u percepciji intenziteta emocije. Također, stimuliraju različite dijelove mozga koji se bave procesuiranjem takvih informacija'', kaže Collignon.
U istraživanju su sudjelovala 23 muškarca i 23 žene u dobi od 18 do 43 godine, a nitko od njih nije imao neuroloških ili psihijatrijskih problema.
Oni su brzo trebali kategorizirati emocije straha i gađenja. Emocije su bile zasnovane na vizualnom stimuliranju iza kojeg je slijedilo kontradiktorno audio-vizualno stimuliranje. Na primjer, lice koje izražava strah uz glas koji izražava gađenje.
Rezultati su pokazali da su žene superiorne u povezivanju pokazanog, te su brže reagirale kad su emocije prikazivale glumice nego glumci. U usporedbi s muškarcima, žene su brže procesuirale izraze lica.
''Cilj ove studije nije da se pokaže superiornost žena nad muškarcima. Ona samo pomaže u boljem razumijevanju mentalnih bolesti koje drukčije utječu na muškarce i žene. Autizam je dobar primjer jer više pogađa muškarce nego žene, a jedno od njegovih obilježja je teškoća prepoznavanja emocija'', kaže Olivier Collignon.
Upravo ovi najnoviji rezultati podupiru teoriju da muškarci slabije prepoznaju i izražavaju emocije.
Zašto je tomu tako? Evolucionarni psiholozi kažu da žene brže identificiraju znakove prijetnje, posebice kad se radi o djeci, jer oduvijek imaju ulogu brižnog skrbnika.
Collignon kaže da novo istraživanje ipak ne smije isključiti činjenicu da kultura i socijalizacija igraju važnu ulogu u određivanju razlika među spolovima u procesuiranju emocija.
Novi komentar