Želite prestati pušiti? Mislite na cigarete i dalje!
Blokiranje misli o pušenju isprva daje dobre rezultate, ali ubrzo počinje imati sasvim suprotan učinak
Mislite li da ćete lakše prestati pušiti ako se trudite ne misliti na cigarete, u krivu ste. Tako barem pokazuju rezultati istraživanja provedenog na britanskim sveučilištima u Londonu i Hertfordshireu. Studija objavljena u časopisu ''Psychological Science'' navodi da blokiranje misli o cigaretama isprva smanjuje količinu popušenih nikotinskih štapića, ali ne i dugoročno.
Psiholog James Erskine, jedan od autora studije, kaže kako trud da izbjegavamo misliti o lošoj navici kako bismo je se riješili zapravo aktivira kasniju povećanu konzumaciju.
>> Pušenje uzrokuje 17 vrsta raka
Dr. Erskine i njegov tim znanstvenika već su istražili utjecaj misli na prehranu - pokazalo se da ljudi koji se trude ne misliti na čokoladu kasnije pojedu više od onih koji su o čokoladi namjerno mislili.
U ovom istraživanju sudjelovalo je 85 pušača tijekom tri tjedna koji su pušili najmanje 10 cigareta dnevno. Podijeljeni su u tri grupe. Tijekom drugog tjedna jednoj je grupi rečeno da potisne misli o cigaretama, drugoj da aktivno misli o pušenju, a treća je grupa bila kontrolna i ništa nije mijenjala.
>> Petogodišnji ovisnik o cigaretama poslan na odvikavanje
Rezultati su pokazali da su pušači u grupi koja je potisnula misli tijekom drugog tjedna pušili gotovo pet cigareta manje od grupe koja je mislila o cigaretama i gotovo četiri manje od kontrolne grupe.
Ali u trećem tjednu, kad su prestali obuzdavati svoje misli, grupa je počela pušiti tri cigarete više od ostale dvije grupe. Rezultati pokazuju da je u grupi koja je potisnula misli povećanje iz drugog u treći tjedan bilo čak šest cigareta. Znanstvenici zato zaključuju kako je to vrlo loša metoda za prestanak pušenja.
Novi komentar