« Hi-tech
objavljeno prije 5 godina i 8 mjeseci
RECENZIJA

Xiaomi Mi 8 recenzija

Xiaomi Mi 8 nije savršen u nekim aspektima, kompromisi za neke mogu biti kritični, dok druge mogu vidjeti isplativost u smislu funkcionalnosti

Xiaomi Mi 8 recenzija
Xiaomi Mi 8 recenzija (Sanja Ledinek)
Više o

karakteristike

,

recenzija

,

Xiaomi

,

tehničke specifikacije

,

Sanja Ledinek

,

Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 8 je već neko vrijeme u prodaji. Uskoro bi, izvan Kine, trebala biti globalno dostupna atraktivnija "Pro" verzija ili poznatija kao "Transparent Exploration". U ovoj recenziji bavimo se standardnim Xiaomi Mi 8 modelom još uvijek moćne hardverske platforme, profitabilnijim od premium modela Samsunga, Huaweija ili Applea.

Xiaomi, kroz Mi 8, pokušava napasti konkurenciju, posebice kroz omjer kvalitete / cijene. Ali smanjena cijena donosi neke kompromise. Sve pojedinosti iznosim u ovoj recenziji.

Glavne tehničke specifikacije Xiaomi Mi 8

  • Dimenzije: 155 × 75 × 7,6 mm

  • Masa: 175 g

  • SoC

  • Qualcomm Snapdragon 845 (4 × 385 Kryo na 2.8 GHz + 4 × 385 Kryo na 1.8 GHz)

  • GPU Adreno 630

  • Memorija: RAM 6 GB, unutarnja flash 64/128/256 GB

  • Ekran: AMOLED 6,21 " (18,7: 9), 402 ppi

  • Kamere: Glavna kamera - 12 MP, f / 1,8 + 12 MP, f / 2,4, video 4K // Prednja kamera: 20 MP, f / 2,0

  • Senzori: blizine i osvjetljenja, magnetskog polje, akcelerometar, žiroskop, čitač otisaka prstiju

  • Povezivanje: Dual-SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi ac dual-band, Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac (2,4 i 5 GHz), NFC, GNSS (GPS GLONASS), USB tip-C, Quick Charge 4.0+

  • Baterija: 3400 mAh, Quick Charge 4.0

  • OS: Android 8.1 + MIUI 9.6

  • Cijena (rujan 2018.): od 3.999,00 kn u ponudi Neutrinomobile web i fizičke trgovine

Dizajn i ergonomija

Xiaomi Mi 8 u izgledu nedostaje samostalna dizajnerska filozofija i domišljatost. Gotovo je pun primjerak iPhone X. Izgleda stare navike teško umiru. Zbog toga će se ova kineska tvrtka teško riješiti stigme kopiranja Applea, a bili su na tako dobrom putu kada su dizajnirali Mix liniju. Šteta. Međutim, to ne znači da ne izgleda dobro. Za rad jednom rukom nije uvijek prikladan, iako je bez sumnje prilično kompaktan.

>> Pratite vijesti iz Hi Tech rubrike na Facebook stranici Hi Tech by Metro Portal >>

Za izradu kućišta korišteno je kaljeno staklo (Gorilla Glass 5) savijeno na rubovima. Savršeno se uklapa u okvir od aluminijske legure serije 7000 završne matirane obrade. Osjećaj dodira je svakako da imate high-end pametan telefon u rukama. Usput, i na prednjoj i stražnjoj strani staklo ima visoko kvalitetni oleophobic premaz na koji se teško lijepe otisci prstiju. Nema zaštite od vode i prašine koju smo očekivali u cjenovnom rangu.

Budući da će stakleni panel vremenom pokupiti neke ogrebotine, premda one mikro, preporučila bih da koristite prozirnu silikonsku maskicu koja dolazi u paketu ili neku drugu zaštitu tog tipa. Ujedno ćete dobiti još bolji, sigurniji hvat.

Pogled na bridove ukazuje na utor za SIM karticu na lijevoj strani. Suprotno su tipke uključivanje/isključivanje rada i podešavanje glasnoće kojoj se može dodijeliti uloga zatvarača kamere.

Tipke su minimalno izbočene i pružaju izvrsno taktilno iskustvo. Mikrofon s poništavanjem šuma je na vrhu, a na dnu postoji glavni mikrofon na lijevoj strani, u sredini je USB-C sučelje 2.0 standarda s OTG podrškom i s desne strane je zvučnik.

U ovom modelu slušalica za razgovore ne može se koristiti za dobivanje stereo zvuka.

Što se tiče kvalitete zvuka, do otprilike 70 posto nudi prilično uredan zvuk, čistih i jasnih tonova. Na višim razinama postaje nejasan i iskrivljen. Isto tako klasičnog 3,5 mm audio konektora za slušalice nema. Morate koristiti adapter. Kada sam se već dotakla dio priče o zvuku, zvučnik za razgovore pokazuju slabosti. Sama kvaliteta čujnosti glasa je dobra samo u mirnom okruženju. Na otvorenom mikrofon gotovo ne uklanja šumove u okolini. U tom smislu očekivala sam nešto više.

Stražnja strana Bez obzira što je površina stakla stražnje strane prilično glatka, Xiaomi Mi 8 ne klizi na minimalno nagnutim površinama. Razlog su uzdignuti od površine dual objektivi (tele + široki). Između njih je LED bljeskalica.

Osim toga, na ovoj strani je čitač otiska prsta. Dalje održava visoku praktičnost. Njegova pozicija u gornjem središnjem dijelu omogućava da kažiprst legne prirodno na područje senzora primanjem uređaja u ruku. Čini mi se da je proces otključavanja brži od Huawei P20 Pro.


Prednja strana

Prednja strana ima zaslon koji pokriva 84,09 posto površine. Bočni okviri su 3 mm širine dok je gornji 9 mm. Na vrhu iznad zaslona dizajneri nisu mogli izbjeći izrez. U njega su smjestili prednju kameru, zvučnik, svjetlosni senzor i infracrveni svjetlosni odašiljač za pomoć pri otključavanju prepoznavanjem lica u mraku.

Potonji se koristi u kombinaciji prednje kamere bez 3D strukturiranog snimanja. Time je ova biometrijska metoda nešto manje sigurna zaštita, ali je sigurnija od standardne jer estrahira 4096 točaka lica i provjerava ih s prethodno pohranjenim podacima u pametnom telefonu. Tehnologija radi čak kada nosite sunčane naočale i otključavanje je trenutno. Bilo na dnevnom svjetlu ili u mraku. U izrezu je i LED svjetlo obavijesti, tradicionalno za Xiaomi, bijele boje.

>> Pratite vijesti iz Hi Tech rubrike na Facebook stranici Hi Tech by Metro Portal >>

Izrez se može sakriti dodavanjem crne trakice na zaslon. Međutim, pomalo neobično, ne spaja se precizno s okvirom za nekoliko piksela. Okvir ispod zaslona širinom 8 mm i nije nešto reprezentativno uzak jer s njegove vanjske strane nisu vidljivi nikakvi elementi.

Zaslon

Zaslon je AMOLED, PenTile RGBG matrice, formata 18,7: 9 i duljine dijagonale 6,21 inča. Rezolucije je 2.248 x 1.080 piksela gustoće 402 piksela po kvadratnom inču što je sasvim dovoljno za jasan prikaz i pikselizacija se ne primjećuje. Pruža funkciju Always on Display koja prikazuje vrijeme, datum i obavijest. Digitalizator podržava 10 simultanih dodira prstima. Odziv i preciznost su izvrsni. Brzo tipkanje neće vam biti problem. Također, zaslon ima izvrsne kutove gledanja. Ostale specifikacije ukazuju na vrlo dobru kvalitetu zaslona, ali ne izvrsnu. Očito Samsung najbolje ekrane čuva za sebe :D

Omjer kontrasta mjeri 60 000:1 i može se smatrati uvjetno beskonačnim. Podržava HDR10 video sadržaj i DCI-P3 raspon boja. One se mogu podesiti u postavkama od hladnih do toplih ili prepustiti uređaju da sam odabere postavke u ovisnosti o prikazu sadržaja na zaslonu.

Svjetlina s 420 cd / m 2 na ručnim postavkama nije visoka za neometan rad na suncu iako ima dobra svojstva protiv odbljeska. Ali na automatskim postavkama svjetlina doseže 520 cd / m² i time podiže čitljivost na suncu na dobru razinu. U potpunoj tami, svjetlina se smanjuje na ugodnu vrijednost.

SoC Snapdragon 845

Do nedugo, Xiaomi Mi 8 bio je najjeftiniji pametni telefon sa Snapdragon 845 mobilnom platformom. Sada je dobio konkurenciju unutar sebe - Pocophone F1. SoC se nalazi unutar većine najboljih pametnih telefona od početka 2018. Proizveden je u 10 nm LPP FinFET procesnoj tehnologiji.

CPU implementira 4 x Kryo 385 Gold (Cortex-A75) jezgre na 2,8 GHz i 4 x Kryo 385 Silver na 1,7 GHz. GPU je Adreno 630 na 710 MHz. Naš testni model ima 6 GB radne dvokanalne LPDDR4X memorije (1866 MHz) za glatki multitasking i 128 GB UFS2 interne flash memorije za podatke. Korisnicima ostaje kapcitet od oko 119.45 GB. U testu sam dobila očekivanu stopu propusnosti pri čitanju preko 700 MB / s. SoC također korisisti Hexagon 685 DSP koji nudi trostruko poboljšanje performansi i AI za zadatke obrade neuronske mreže.

>> Pratite vijesti iz Hi Tech rubrike na Facebook stranici Hi Tech by Metro Portal >>

CPU Throttling Test mi je pokazao da Xiaomi još uvijek nije uspio do kraja optimizirati toplinsko prigušivanje tijekom izvršavanja intenzivnih zadataka. Smanjenje frekvencije događa se na razini od 78 posto od maksimuma. Nije strašan problem jer praktički svaki pasivno hlađeni mobilni uređaj je podložan takvoj vrsti gubitka performansi, ali nekako sam očekivala da je Xiaomi znatno proradio na tom polju.

U stvarnom scenariju glatkoća rada nije vidno izgubljena, a grijanje je više lokalizirano u gornjem dijelu, koji, očigledno, odgovara položaju čipa. Općenito, aplikacije se pokreću trenutno i gotovo nema ograničenja na broju otvorenih tabova u web pregledniku. Što se tiče igranja zahtjevnih video igara, poput PUBG Mobile, mogu se odigrati pri maksimalnim postavkama i ne postoji primjetno kašnjenje u igri.

Evo kako se Xiaomi Mi 8 pokazao u benchmark testovima:

  • Geekbench 4.2.3. Pro: Single - core: 2418// Multi-core : 8940 // RenderScript 13 260

  • PCMARK 2.0 Work - 8 202 boda

  • 3DMARK Sling Shot Extreme Open GL ES 3.1 - 4211 /Vulkan -2.706

  • GFXBenchmark Manhattan ES 3.1 (zaslonski, fps) 54 // (1080p Offscreen, fps) 62// T-Rex (zaslonski, fps) 60// GFXBenchmark T-Rex (1080p offscreen, fps) 153

Povezivanje i komunikacija

Xiaomi Mi 8 ima dva utora za nano-SIM kartice s jednim radio modulom. Obje rade s X20 LTE modem (Cat 18 1.2 Gbps preuzimanja, Cat 13 150 Mbps prijenosa) i napokon punu podršku Band 20 frekvencija. Na kvalitetu i stabilnost prijema signala nemam prigovora.

Wi-Fi (802.11a / b / g / n / ac) s dvostrukim pojasom s 2 × 2 MIMO i Bluetooth 5.0 sa standardima aptX i aptx HD, također rade odlično. Tu je NFC koji Xiaomi inače ne stavlja u svoje uređaje, a modul nam je sada postao bitniji zbog Google Pay beskontaktnog plaćanja. Kako ne bi sve bilo top u pogledu modula, IR senzor je nestao. Xiaomi je u svoje jeftinije modele ugradio IR, pa mi je ovo malo čudno.

Xiaomi Mi 8 prvi na svijetu dolazi s dualnim GPS modulom L1 + L5 (Broadcom BCM47755), koji donosi brže pozicioniranje s točnosti do 30 cm. U praksi, nisam primijetila neku posebnu razliku u odnosu na standardna GNSS rješenja. Testiranje sam provela samo u urbanim područjima, ali nisam u bukovoj šumi Sjevernog Velebita ili Paklenice. Potrgane japanke su krive :D Također je instaliran magnetski kompas za navigacijske aplikacije.

Baterija Xiaomi Mi8 - izdržljivost / punjenje

Xiaomi Mi 8 ima bateriju 12,92 Wh (3400 mAh, 3,8 V). Potpuno je ista kao u Mi Mix 2S. Osobno mi je kapacitet baterije na jednom punjenju izdržao dan s prosjekom oko 5,5 do 6 sati SoT-a, no bez igranja igara. Za neke smjernice, na primjer, sat vremena "streaminga" videa s YouTube na 50 posto svjetline i WiFi koristi oko 10 posto energije, PUBG (mobile) 19 posto, a surfanja oko 12 posto.

Geekbench test baterije ocijenio ju je kao umjereno izdržljivo i kontinuirano vrijeme korištenja oko 10 sati. PC Mark test je pokazao kontinuirano vrijeme korištenja 8 sati i 26 minuta.

>> Pratite vijesti iz Hi Tech rubrike na Facebook stranici Hi Tech by Metro Portal >>

Baterija podržava brzo punjenje QuickCharge 4.0+ . No, nećete moći koristiti ove brzine punjenja jer se isporučuje samo adapter QC 3.0. standarda. Vrijeme punjenja baterije je 1:42 minuta od 2 - 100 posto. Baterija dosegne svoj kapacitet od 85 posto za 1 sat i 5 minuta. Nakon toga proces usporava. Qi ili popularnije rečeno - bežično punjenje nije podržano. Osobno mi to nije neki značajan nedostatak.

Kamere

Sučelje kamera nije se promijenilo u usporedbi s onim na primjer u Redmi Note 5. Ako ste do sada koristili Xiaomi modele, osjećat ćete se kao kod kuće. Niste li, nema problema oko snalaženja. Brzo ćete pronaći sve postavke. Napomenula bih još da Mi 8 osim automatskog načina rada ima i ručni način što za korištenje treba imati malo foto vještine. U ovom načinu rada snimaju se i fotografije s dugim izlaganjem uz stativ.

Prednja kamera

Prednja kamera je 20 MP Samsung S5K3T1 senzora veličine piksela 1,8 μm i otvora f / 2,0. Nema prednje bljeskalice, automatskog fokusiranja i za portretni način ima samo virtualni bokeh. Ne postoji drugi objektiv za izračunavanje dubine polja. Što se tiče filtera ljepote, izvedba je općenito dobra, nije savršena i manje je prirodna za europske rasne skupine. Nakon snimanja možete uređivati fotografiju dodajući razne zabavne efekte i druge učinke. Kvalitetom snimljenih fotografija, odnosno oštrinom i detaljima trebali biste biti zadovoljni.

Glavna kamera

Mi 8 ima dva 12 MP modula. Glavni je Sony IMX363 (1 / 2.55 inča, veličine pikselae 1,4 mm), širokokutni otvora blende ƒ / 1.8 s optičkom stabilizacijom u 4 osi i podržava dvostruko fokusiranje (Dual PD). Drugi je telefoto, Samsung S5K3M3 CMOS manjih dimenzija piksela (1,0um) i otvora ƒ / 2,4. Kamere su opremljene faznim automatskim izoštravanjem ( PDAF). Svaka od kamera može samostalno snimati fotografije.

Kvaliteta snimljenih fotografija

Po defaultu omogućen je inteligentni (AI) način rada na automatskim postavkama. Prepoznaje veliki broj scena . Uloga AI je prilično očita jer u većini prizora korektno prilagođava potrebne parametre za snimanje i fotografije izgledaju dobro.

Međutim, u nekim scenama zna snimiti previše svijetle fotografije, ispranih ili prejakih umjetnih boja koje jako odstupaju od realnih. Ali bez AI fotografije izgledaju skromnije i prozirnih boja. Općenito, oštrina i detalji su u središtu okvira su izvrsni u dobrom dnevnom svjetlu.

 

Fokus je brz i precizan pa čak u tamnom okruženju. Možete fotografirati bez gubitaka zooma ( 2x) i pri tome postoji mala zrnatost pogledate li sliku na monitoru, no boja i svjetlina su još uvijek vrlo dobre. Automatska nativna podršku za HDR dobro zadržava detalje u svijetlim i tamnim područjima.

Zamagljenje pozadine (bokeh efekt) je prilično točno i Xiaomi 8 zadržava dubinske informacije što je korisno za kasniju prilagodbu.

Noću, ISO se ne podiže jako visoko i time su fotografije manje zrnate, relativno čiste i imaju ispravan prikaz boja.

Uz dobru rasvjetu općenito, nemam pritužbi. LED bljeskalica daje dobre rezultate čak i s većim udaljenostima. Vrijeme uključivanja bljeskalice je u prosjeku 5 sekundi. No, natjecati se s Huawei P20 Pro u noćnim fotografijama ne može.

Primjere fotografija (mini album) pogledajte na imgur.com u punoj rezoluciji.

Video

Kvaliteta videozapisa kod Xiaomi modela zaostaje iza vodećih tvrtki Samsung, LG i Sony. Video podržava do 4K / 30 fps i 1080 p / 240 fps usporeno snimanje. Nema snimanja pri 60 fps, što je jedan od minusa. Također možete odabrati kodek: H.264 ili H.265. Snimljeni videozapisi su vrlo pristojne kvalitete s učinkovitim sustavom stabilizacije. Autofokus radi bez dosadnih skokova. Noću, detalji znatno padaju, buka je jasno vidljiva, ali općenito, još uvijek, kvaliteta zadržava dobru razinu . Najveća zamjerka ide mikrofonu koji snima zvuk u okolini u prilično jednoličnim tonovima.

OS i aplikacije

Od 27. kolovoza 2018., objavljena je samo stabilna inačica MIUI 10 kineskog ROM-a baziranog na Android 8.1 Oreo. Zato naš model još uvijek vrti Globalni ROM verzije 9.6.7.0 s Google sigurnosnim ažuriranjem od 1. rujna.

U biti „starija inačica" nije neki nedostatak jer znamo da MIUI 10 firmware je na putu. Također ne sadrži značajne razlike od MIUI 9 u smislu funkcionalnosti. Razlog je što su se programeri odlučili usredotočiti na povećanje brzine rada, autonomije i jačanje sustava zaštite.

Osim toga, malo su ažurirali izgled i sučelje koje je sada prilagodljivije zaslonu s urezom. To me posebno veseli budući da sada područje obavijesti djeluje neuredno. Također za dosta aplikacija i sam sustav su u jazu između usjeka te nema prikaza postotka baterije.

Inače firmware ima sve Googleove servise i usluge, a sučelje jeprevedeno na hrvatski jezik. Nudi veliki broj prilagodbi i zanimljivih značajki među kojima su kloniranja aplikacija, smanjenje radne površine ekrana za lakše rukovanje jednom rukom, integrirani manager za potrošnju energije u bateriji, nadzor sustava, zaštita od virusa, kalkulator koji pruža znanstvene opcije, pretvaranje metričkih jedinica i valuta i tako dalje. Aplikacija za telefoniju podržava Smart Dial.

Pored tradicionalnih načina rada virtualnih navigacijskih tipki, tu je podrška za geste. Vrlo su intuitivne i identične onima u iPhone X.

Ukupni dojam

Očito Mi MIX serija ipak ostaje jedina u premium segmentu. Mi modeli poput testirane „osmice" bore se za održavanje ravnoteže između karakteristika i cijene. Mi 8 je vrlo kvalitetno izrađen s vrlo dobrim AMOLED zaslonom i moćnom hardverskom platformom.

Nudi brzo otključavanje uređaja s obje biometrijske metode u svim uvjetima, MIUI s redovitim nadogradnjama tijekom mnogih godina. Gledajući s druge strane, a kao što sam u početku napisala, kompromisa prostora za poboljšanje ima. Ali kada pogledamo cijenu od 3.889,00 kn do 4.099,00 kn za 6/128 GB memorijskog kapaciteta, u vrlo popularnoj Neutrinomobile trgovini koja ima uređaje otključane na sve mreže i osigurano 2 godine jamstva u ovlaštenim servisima u Hrvatskoj, nedostaci nekako blijede.

Zašto kupiti

  • kvaliteta izrade

  • AMOLED zaslon

  • otključavanje prepoznavanja lica koje radi u potpunom mraku

  • Dual GPS

  • NFC

  • vrlo dobre kamere

  • razumna cijena

  • podrška za dvije SIM kartice

  • još uvijek moćan SoC

  • LED indikator za obavijesti

  •  uključena zaštitna maskica

  • Bluetooth 5.0 standarda

Zašto ne kupiti

  • dosadni dizajn

  • nema zaštite od vode i prašine

  • nema 3,5 mm audio priključka

  • pod opterećenjem snaga pada

  • nema utora za memorijsku karticu ( za neke)

  • nema IR

  • samo mono zvučnik

  • nema Widevine L1 DRM za Netflix u HD-u ( za neke)

  • nema Gallileo podršku sustava za navigaciju

>> Pratite vijesti iz Hi Tech rubrike na Facebook stranici Hi Tech by Metro Portal >>
Piše: Sanja Ledinek
16.09.2018. 09:44:00
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    khustar noorani
    25.10.2019. 08:22
    Thanks for sharing about it information.
  2. avatar
    Nazir Husain
    09.12.2019. 10:09
    All the applications have been given for free, I am very happy to share such posts.
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh