« Zdravlje
objavljeno prije 16 godina i 11 mjeseci
KOLUMNA

A što je s nama koji ne pušimo?

Fotografija vijesti
Više o

ivo belan

Ako živite u uvjerenju da ste, kao nepušač, zaštićeni od zdravstvenih opasnosti koje izazivaju cigarete, savršeno ste se prevarili. Stručnjaci tvrde da raditi u tipičnom uredu gdje ima pušača znači isto kao da popušite četiri cigarete dnevno, a rizik da ćete oboljeti od raka povećan je za tri puta. U zadnje vrijeme javnost u svijetu sve više obraća pažnju na opasnosti od dima cigareta  kojem su izloženi ljudi u okolini pušača. Postoje čvrsti dokazi o nastanku plućnih oboljenja kao posljedice takvog izlaganja dimu.

Kemičar Lowrey, koji radi u istraživačkom laboratoriju američke ratne mornarice, u studiji koju je nedavno objavio u časopisu ‘Science’ tvrdi da je nivo zagađenja zraka dimom cigareta u zatvorenoj prostoriji veći nego zagađenje atmosfere na autocesti u Los Angelesu u vrijeme prometne špice. Svoju studiju zaključuje upozorenjem da takvo zagađenje sobnog zraka dimom što ga stvaraju pušači predstavlja veoma ozbiljan rizik za zdravlje nepušača, koji su prisiljeni udisati taj dim, to jest pasivno pušiti.

I nepušači pušeRaditi u uredu gdje se puši isto je kao da, iako ste nepušač, popušite četiri cigarete dnevno. A i rizik za obolijevanje od raka povećan je za tri puta. 

Liječnici su nedavno počeli ispitivati i zdravstveno stanje djece čiji roditelji puše. Rezultati mnogih studija pokazuju da takva djeca češće pate od raznih bolesti dišnog sustava, primjerice od bronhitisa. Dijete će prije oboljeti ako je majka pušač, što je i razumljivo, jer većina djece provodi više vremena s majkama nego s očevima. Najvećoj opasnosti izložena su mala djeca kod kuće. Njih je najteže zaštititi, jer su zbog manje tjelesne težine i manjih pluća, učinci nikotina, katrana, raznih smola, ugljičnog monoksida i drugih najmanje 30 otrova iz dima cigareta u njih veći.

Danas smo svjedoci širenja pokreta nepušača u svijetu. Osnivaju se brojna udruženja i organizacije nepušača. Donose se i zakoni koji zabranjuju pušenje na javnim mjestima, a i mnogim radnim mjestima. I mi imamo zakon koji obavezuje radne organizacije da osiguraju  posebnu prostoriju u kojoj će se pušiti. U avionima i  vlakovima pušači se odvajaju u posebne odjeljke, jer nitko nema pravo ugrožavati zdravlje drugog.
Sve u svemu, očito je da se stav društva u cjelini prema pušenju mijenja. To je ona snaga koja je mnogo važnija nego zakonodavstvo. 

Piše: Piše: dr. Ivo Belan
19.03.2008. 01:23:31
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    sofreaky
    19.03.2008. 14:19
    Puše na razne načine. Pa kaj im onda smeta naš gušt. Ja kad pušim nikoga ne ubijam, a ovaj koji pije ubije dijete i majku.
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh