Haaški sud radit će dulje zbog Mladićevih dnevnika
Prema mišljenju glavnog haaškog tužitelja Sergea Brammertza, Mladićevi ratni dnevnici su "vrijedan i opsežan materijal"
Govoreći o nepredviđenim razlozima za produljenje nekih haških suđenja, Robinson je tu uključio i "suđenje u predmetu 'Gotovina i ostali', zbog istrage koju provodi hrvatska vlada", vezano uz nestale dokumente koje traži tužiteljstvo.
Međutim, kao najznačajniji razlog duljih suđenja izdvojio je "pronalazak 18 vojnih bilježnica koje je navodno ispisao Ratko Mladić od 1991. do 1995.", rekavši da otkriće tih novih dokaza "ima potencijal značajno utjecati na datume predviđenih dovršetaka sedam od devet postojećih suđenja".
Kao suđenja koja će produljiti Mladićevi ratni dnevnici nabrojao je predmete 'Prlić i ostali', Stanišić i Simatović, Stanišić i Župljanin, Karadžić te predmet Šešelj. U raspravi na Vijeću sigurnosti je spomenuto da bi zbog novih dokaza neka od tih suđenja mogla biti produljena i do 20 mjeseci, poput procesa Vojislavu Šešelju, a predmet Stanišić i Simatović za 13 mjeseci.
>> Moguće je da Ratko Mladić više nije živ
>> Obitelj Ratka Mladića traži da ga se proglasi mrtvim
Glavni tužitelj ICTY-a Serge Brammertz u svom je istupu na Vijeću sigurnosti, istakao da su Mladićevi ratni dnevnici "vrijedan, opsežan materijal koji se trenutačno analizira", te najavio da će tužiteljstvo tražiti njegovo uvođenje kao dokaza u nekoliko suđenja. Sudac Robinson upozorio je Vijeće sigurnosti na važnost produljenje mandata sudaca, kako bi oni pokrivali očekivano razdoblje produljenog rada i to za suce raspravnih i žalbenog vijeća do 2013., a samo za žalbene suce do 2014.
>> Većina građana Srbije ne želi Mladića iza rešetaka
Njegova prethodna procjena, iz izvješća u prosincu 2009., govorila je o završetku svih suđenja u 2011. i svih žalbenih postupaka u 2013., izuzev procesa Radovanu Karadžiću, koji bi trajao po godinu dulje u obje faze. Robinson je Vijeće također upozorio na "dramatičan odljev kadrova" suda, "po troje svakih pet dana" te pozvao da se hitno poduzmu mjere kako bi se zaustavilo osipanje osoblja, uključujući i trajne ugovore o radu. (hina/metro-portal)
Novi komentar