Trčanje po vrućinama - za i protiv
Dehidracija, grčevi, pretjerano znojenje, mučnina, slabost ili glavobolja vrlo su izgledni ako to ne radite kako treba, stoga evo nekoliko savjeta
Trčanje je jednostavan i zdrav način bavljenja sportom i održavanja kondicije, no kad to radite po vrućinama od 30 i više Celzijevih stupnjeva, lako se nađete u problemima - dehidracija, grčevi, pretjerano znojenje, mučnina, slabost ili glavobolja vrlo su izgledni ako to ne radite kako treba.
Štoviše, u ljetnim danima prijeti vam i po život opasni toplinski udar, stoga budite na oprezu kada ovih dana izlazite na stazu.
Simptomi toplinskog udara
- tjelesna temperatura iznad 40 Celzijevih stupnjeva
- jaka glavobolja
- prestanak znojenja
- suha i crvena koža
- dezorjentiranost
- nesvjestica
- plitko disanje
- grčevi
- ubrzan rad srca
Kako bi izbjegli zdravstvene probleme koje može izazvati trčanje po vrućini, poslušajte naše savjete i ponašajte se razumno te slušajte svoje tijelo.
Pripreme se za trčanje po vrućini
Pijte dovoljno tekućine da ne dehidrirate
Popijte tijekom dana dvije litre tekućine i nosite sa sobom bočicu vode ili trčite po stazi uz koju postoje slavine za sportaše. Nemojte popiti previše tekućine uoči treninga da ne opteretite želudac, već pijte tekućinu cijeli dan.
Izbjegavajte trčenje u najtoplijem dijelu dana
Između 10 i 16 sati nemojte odlaziti na trčanje. Odradite trening rano ujutro ili navečer.
Odijevajte se prikladno vremenskim uvjetima
Nosite funkcionalnu odjeću, svijetlih boja i zaštitite glavu šiltericom. Također se ne zaboravite zaštititi kremom za sunčanje.
Usporite tempo
Tijelu treba 14 dana da se privikne na vrućinu. Budite strpljivi i trčite laganije, nego inače. Slušajte svoje srce.
Budete li se pridržavali ovih jednostavnih savjeta, trčanje po vrućini bit će vam zadovoljstvo. Ukoliko imate mogućnost plivati, pokoji trkački trening zamijenite treningom u bazenu, rijeci ili moru.
Novi komentar