Sve više roditelja špijunira svoju djecu
Čak trećina roditelja vjeruje da je nužno špijunirati djecu za njihovu dobrobit, a fokus je s mobitela prebačen na Internet
Djeca bez nadzora na internetu? Ova ideja svakom roditelju natjera sijede u kosu, no u velikoj većini slučajeva za sve moguće probleme odgovorni su sami jer nisu osigurali računalo, što i nije tako velik problem.
Stoga ne čudi da trećina roditelja misli da je nužno špijunirati svoju djecu za njihovu dobrobit, a najveća im je briga s kim razgovaraju na internetu, koje stranice posjećuju i koliko vremena zapravo provode na računalu.
Tako svaki šesti roditelj u istraživanju BullGuarda priznaje da redovito provjerava e-mail račune svog djeteta, kao i Facebook i SMS poruke. Naravno, sadržaj ih često šokira, a najveći broj roditelja to radi iz straha.
Razloga za ovakvo ponašanje našlo je puno roditelja, jer je svaki treći otkrio da mu je dijete žrtva cyber bullinga, a petina ne poznaje počinitelje. Više od trećine roditelja razgovaralo je s djecom o tome, ne otkrivajući pritom otkud znaju da se to događa.
No, tu je prisutna i moralna dilema, jer žele zaštititi dijete, a s druge se strane zadire u privatnost djeteta i postoji strah da ako djeca to otkriju, izgubit će povjerenje u roditelje.
Evo što najčešće rade roditelji kad špijuniraju djecu:
- Čitaju djetetove poruke na društvenim mrežama
- Provjeravaju povijesti pretraživanja
- Čitaju SMS poruke
- Provjeravaju listu prijatelja na društvenim mrežama
- Provjeravaju fotografije na Facebooku ili Twitteru
- Čitaju e-mailove
- Provjeravaju popis poziva na mobitelu
- Traže lozinke
- Mole učitelje da malo pripaze na upotrebu računala
- Traže braću ili sestre da im pomognu u špijuniranju
Novi komentar