Sve bolesti koje nose gadgeti
Kada dobijemo poruku na mobitelu, naš mozak reagira u trenutku - otpušta se dopamin i trenutačno postajemo sretniji i zadovoljniji, no to nosi i određene rizike ... dosta njih, zapravo
Sve je više ovisnika o društvenim mrežama, internetskom sadržaju, vezani smo za modernu tehnologiju i na poslu. A s blagodatima te moderne tehnologije pojavile su se i nove bolesti, upozoravaju stručnjaci.
"Naš mobitel može nam jako puno pomoći u životu, olakšati nam život, poboljšati njegovu kvalitetu, ali isto tako sa sobom nosi neke opasnosti kojih trebamo biti svjesni", kaže psihologinja Eva Jurković.
Kada dobijemo poruku na mobitelu, naš mozak reagira u trenutku. Otpušta se dopamin i trenutačno postajemo sretniji i zadovoljniji. A o tim osjećajima možemo vrlo lako postati ovisni.
"Upravo zbog te ovisnosti koja nam se razvije o tom stalnom priljevu dopamina. Stalno provjeravamo ima li nešto novo na socijalnim mrežama. Upravo izostanak tog osjećaja sreće u nama izaziva tu anksioznost kad ostavimo mobitel doma", objašnjava psihologinja.
A kad smo već kod poruka, liječnik opće prakse Milan Mazalin upozorava na opasnost od sljedeće bolesti - SMS vrat.
"Kroz određeni broj godina sigurno će se pojaviti problem sa vratnom kralježnicom, bolovima u vratu, bolovima u ramenima i u rukama. Oko sebe vidimo čitav niz, pogotovo mladih ljudi, ali i onih zrelijih kako su gotovo stalno na mobitelu kojeg drže nisko na krilu, tipkajući u jednom polupogrbljenom i pognutom stanju i to traje satima", rekao je Mazalin.
Nomofobija je psihički poremeća - strah od gubitka ili gašenja pametnog telefona, koja se manifestira izraženom tjeskobom zbog odsustva omiljenog uređaja.
A s tim istim telefonom na dan opalimo i tko zna koliko fotki. Danas ne postoji čovjek koji ne zna što je selfie. Ali znate li da se od okidanja selfija možete razboljeti Zaboravite teniski lakat. U 21. stoljeću možemo dobiti selfie lakat!
"Kada zbog nekakvih neuobičajenih i prisilnih položaja tijela, pa tako i istezanja ruke kod selfija, može doći do određenih oštećenja, odnosno istegnuća i bolova u pojedinim dijelovima oko zglobova. Najčešće tetivama", kaže Mazalin.
A na našem neobičnom popisu našla se i jedna muška bolest - hipertermija skrotuma - naime, učestalo držanje laptopa u krilu zagrijava testise.
"Pretjerano zagrijavanje testisa se može kroz duže vrijeme loše odnositi na plodnost muškarca pa bi to svakako trebalo izbjegavati", kaže Mazalin.
Kao i svi ovisnici, sigurni smo da i ovi o tehnologiji misle da mogu bez mobitela. Predlažemo vam mali eksperiment. Idući put kad idete na neko druženje, namjerno ostavite svoj mobitel doma i promatrajte kako to utječe na vas, vaše osjećaje i ponašanje. Ako budete jako nervozni, ne možete se opustiti i ne uživate u druženju, vjerojatno ste stvarno ovisni.
Novi komentar