Što sve ima rok trajanja koji stalno zaboravljamo
Rok trajanja nije stvar koja je ograničena na namirnice, već i svakodnevni uporabni predmeti ne mogu trajati vječno, štoviše, neke treba mijenjati prilično često
Rok trajanja često vežemo samo za namirnice i pažljivo gledamo kako se ne bi otrovali, no jednaku štetu za zdravlje mogu nam napraviti i svakodnevni uporabni predmeti koje koristimo niti ne razmišljajući o tome.
Sigurno ćete pripaziti na četkicu za zube, no hoćete li i na ove stvari?
Četka za kosu - trebate ih čistiti jednom tjedno i mijenjati jednom godišnje.
Duda varalica - od lateksa se moraju zamijeniti svakih dva do pet tjedana, bez obzira na njihov izgled i koliko ih koristite. Velika je mogućnost da će se pojaviti mala rupica koju nećete primijetiti, a pogoduje nastanku mikroba.
Grudnjak - čim izgubi oblik, elastičnost, postane premali ili preveliki, bacite ga bez žaljenja. Godina do dvije njegov je rok trajanja.
Jastuk - nakon nekog vremana, sve vrste jastuka postaju dom grinjama te mogu uzrokovati i bolove u vratu jer neizbježno gube oblik. Preporuka je mijenjanje svake dvije do tri godine.
Papuče - savršeno su okruženje za širenje gljivičnih infekcija. Perite ih što je češće moguće, a trebali bi ih mijenjati svakih šest mjeseci.
Parfem - ako sadrži esencijalna ulja potrajat će tri godine neotvoren, a dvije godine nakon otvaranja.
Ručnik - mokri ručnici poguduju razvoju raznih bakterija. I često pranje ne može riješiti taj problem, pa kad osjetite da smrde nakon pranja, vrijeme je za promjenu.
Spužva za kupanje ili tuširanje - gljivice i plijesni nastanjuju se u njima nakon dva tjedna. Ako su od prirodnih materijala, možete ih prokuhati u kipućoj vodi kako bi ubili sve bakterije.
Sredstva za dezinfekciju - gube svoju učinkovitost nakon tri mjeseca.
Tenisice za trčanje - preporuka je da ih promijenite nakon godine dana ili nakon što u njima prijeđete 400 do 500 kilometara jer gube elastičnost i možete imati problema sa zglobovima.
Novi komentar