Ružičasti listopad u 28 škola
28 srednjih škola u cijeloj Hrvatskoj sudjelovalo u Ružičastom listopadu – nacionalnom projektu Udruge SVE za NJU #mamabudizdrava
Tijekom mjeseca listopada školska dvorišta poslužila su kao mjesto snimanja zajedničke fotografije. Simbolično je time obilježen Ružičasti listopad na 25 lokacija u svim županijama uz sudjelovanje 28 škola.
Projekt je pokrenula udruga SVE za NJU s ciljem podizanja svijesti o važnosti preventivnih pregleda i namijenjen je ženama koje nisu obuhvaćene, već postojećim, Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke.
Mjesečno, oko 75 žena u Hrvatskoj umre od raka dojke. Statistike govore da se upravo u ranijoj dobi pokazuje sve veći broj novootkrivenih oboljelih žena. Uzevši u obzir mogućnosti ranog otkrivanja, to je poražavajući broj. Evidentno je da postoji problem ili otpor žena prema odlasku na pregled.
Temeljni ciljevi projekta bili su podizanje svijesti o važnosti redovitih pregleda žena i ranog otkrivanja raka dojke kod žena u dobnoj skupini do 50 godina koje nisu obuhvaćene Nacionalnom programom za rano otkrivanje raka dojke te podizanje svijesti o važnosti ranog otkrivanja raka vrata maternice te redovitih ginekoloških pregleda u svim dobnim skupinama. Dugoročni cilj projekta je bolja informiranost i povećanje odaziva na pozive u Nacionalnim programima za rano otkrivanje raka.
Prometne nesreće, prirodne nepogode i bolesti česti su uzroci smrti koji nas svakodnevno okružuju. Većina takvih dolazi neočekivano, ljudi koji tako izgube život nisu imali nikakve naznake da bi se takvo što moglo upravo njima dogoditi. Karcinom je jedan od primjera koji dokazuje upravo suprotno. U većini slučajeva karcinom koji je otkriven u ranom stadiju može se uspješno izliječiti.
"Vodeći se time, odlučili smo pokrenuti projekt namijenjen upravo tim ženama, mlađim od 50 godina kojima će djeca donijeti edukativni letak Mama budi zdrava i na taj način apelirati da vode brigu o svome zdravlju. Uvažavajući činjenicu da je starijim ženama iz ruralnih područja teže organizirati odlazak na mamografiju pozvali smo na suradnju društva Crvenog križa koji će u tome pomoći", naglašavaju u Udruzi.
Tijekom listopada, Međunarodnog mjeseca borbe protiv raka dojke, organizirane su akcije u srednjim školama koje su pozvane u projekt - Ružičasti listopad u gradovima Beli Manastir, Benkovac, Bol, Daruvar, Delnice, Drniš, Đurđevac, Glina, Hrvatska Kostajnica, Ivanec, Ivanić Grad, Metković, Nova Gradiška, Ogulin, Pakrac, Pazin, Pregrada, Prelog, Senj, Slatina, Vukovar i Zagreb te školama koje su se naknadno priključile, OŠ Berek, OŠ Voćin i Dječji dom Vrbina u Sisku. Svaka pojedina akcija od ukupno 28 održanih, dogovorena je s ravnateljima škola i zaduženim kontakt osobama. Akcijama su prema mogućnosti nazočili predstavnici lokalne i regionalne samouprave, Županijskog zavoda za javno zdravstvo, predstavnici društava Crvenog križa, predstavnici udruga koje djeluju u tom području te liječnici i medicinske sestre iz domova zdravlja.
U većini škola djeca su tijelima formirala oblik ružičaste vrpce, a samo na nekoliko mjesta iz praktičnih razloga zajednička fotografija je napravljena u drugom obliku. Povratne informacije su bile izvanredne. Na većini fotografija djeci su se pridružili gosti, a djeca su tijekom pripreme upoznata s projektom i ciljevima. U nekim školama povodom Projekta djeca su s profesorima izradili plakate i panoe posvećene Mjesecu borbe protiv raka dojke. Svako dijete koje je sudjelovalo u akciji dobilo je balon i edukativni letak Mama budi zdrava. Letci su pripremljeni za sve učenike škola pa tako i za one koji taj dan nisu mogli sudjelovati kao i za sve nastavno i drugo osoblje škole.
Nacionalni pokrovitelj je Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a podršku su pružili Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Hrvatski Crveni križ. Projekt je sufinancirao Ured za udruge Vlade RH u suradnji s Hrvatskom udrugom za odnose s javnošću, a komunikacijsku podršku pružila je Abeceda komunikacija. Dio lokalnih društava Crvenog križa, koja su bila u mogućnosti, pridružili su se Projektu te u dogovoru s mamografskom jedinicom organizirano vozili žene, koje to nisu učinile u sklopu Nacionalnog programa, da naprave mamografski pregled. Tako su se projektu priključili Gradsko društvo Crvenog križa Glina i Gradsko društvo Crvenog križa Hrvatska Kostajnica, a ostaje otvorena mogućnost da nešto slično učine do kraja godine i druga društva.
Na temelju povratnih informacija sudionika možemo utvrditi da je Projekt ne samo uspješno proveden, već i da ima potencijala za postepeno širenje u budućnosti.
Novi komentar