Polarni medvjedi imaju "irske krvi"
Otkriće objavljeno časopisu Current Biology, trebalo bi pomoći u naporima za očuvanje polarnih medvjeda koji se nalaze na američkoj listi ugroženih životinjskih vrsta
Znanstvenici su utvrdili da je pramajka svih polarnih medvjeda bila ženka mrkoga medvjeda (Ursus arctos) koja je živjela na prostoru današnje Velike Britanije i Irske tijekom posljednjeg ledenog doba prije 20.000 do 50.000 godina, piše Hina.
Zbog klimatskih promjena koje su utjecale na ledeni pokrov Sjevernog Atlantika dolazilo je do povremenih preklapanja staništa, pa su se medvjedi zbog toga međusobno križali zbog čega se DNA ženke smeđega medvjeda pomiješala s DNA njezinih polarnih srodnika, stoji u studiji američkih i britanskih stručnjaka.
Njihovo otkriće, objavljeno u znanstvenom časopisu Current Biology, trebalo bi pomoći u naporima za očuvanje polarnih medvjeda koji se nalaze na američkoj listi ugroženih životinjskih vrsta. Polarni i mrki medvjedi vrlo su različite vrste kada se radi o veličini tijela, boji krzna, obliku zubi i brojnim drugim tjelesnim osobinama.
Razlikuju se i po ponašanju, pa su tako polarni medvjedi odlični plivači prilagođeni životu na Arktiku, dok su mrki medvjedi penjači koji žive u planinskim šumama i riječnim dolinama Europe, Azije i Sjeverne Amerike.
Novi komentar