« Ekosfera
objavljeno prije 2 mjeseca
LIJEPO

Ozelenjivanje i holistički pristup budućnost je europskog održivog turizma

Projekti Poštujmo Grad iz Dubrovnika i Geoportal kulturnih dobara izdvojeni su kao pozitivan primjer digitalizacije u turizmu

Ozelenimo Grad!
Ozelenimo Grad! (Arhiva)
Više o

Dubrovnik

,

zelenilo

,

Poštujmo Grad

U albanskom gradu Draču održan je 24. sastanak Tematske upravljačke skupine 4. stupa Europske strategije za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR) Održivi turizam čijim radom zajednički koordiniraju Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske i Ministarstvo turizma i okoliša Republike Albanije.

Tijekom sastanka u Draču predstavljene su aktivnosti Europske komisije u području održivog turizma koje se provode u skladu s krovnim dokumentima i turističkim politikama Europske unije, a s ciljem zelene i digitalne tranzicije turizma te jačanja otpornosti i vještina u turizmu.

Jedan od novih tematskih prioriteta u novom EUSAIR Akcijskom planu u području održivog turizma, koji će biti usvojen u prvom tromjesečju 2025., bit će ozelenjivanje turističkih proizvoda i usluga. Kroz navedeni novi tematski prioritet omogućit će se povezivanje turizma i poljoprivrede kroz promociju zdravih i izvornih prehrambenih proizvoda, promociju mediteranske kuhinje i holistički pristup turizmu kroz hranu. Slijedom novog tematskog prioriteta, članovi će u narednom razdoblju u suradnji s kolegama zaduženim za razvoj strateških formata raditi na razvoju novih strateških projekata.

Ovogodišnji sastanak Tematske upravljačke skupine imao je naglasak na spoju kulture, prirodne i kulturne baštine i turizma te su slijedom toga predstavljeni zanimljivi primjeri dobre prakse. Primjer prirodne baštine u okrilju turizma dali su kolege iz Albanije predstavljanjem projekta stvaranja nacionalnog parka Vjosa River National Park.

Projekt EU4CULTURE koji financira Europska unija, a provodi Ured za projekte Ujedinjenih naroda i Ministarstvo gospodarstva, kulture i inovacije Republike Albanije, primjer je sveobuhvatne revitalizacije kulturne baštine nakon potresa koji je zadesio Drač 2019. godine. U okviru projekta predstavljeni su programi održivog razvoja baštine kroz turizam i turističke usluge.

Primjer digitalizacije kulturne baštine, korištenje digitalizacije baštine za poboljšanje upravljanja posjetiteljima i mogućnosti razvoja turističkih proizvoda predstavljen je na primjeru projekata iz Hrvatske, poput dubrovačkog projekta Poštujmo Grad te Geoportala kulturnih dobara. Oba projekta doprinose očuvanju kulturne baštine uz korištenje inovativnih tehnologija.

Koordinatori stupa predstavili su trendove u turizmu prema dostupnim informacijama Europske komisije za putovanja (ETC) i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) te su informirali članove o mogućnostima za turizam u okviru provedbe strategija za pametne specijalizacije u zemljama članicama EUSAIR-a.

Strategija EU za Jadransko-jonsku regiju broji 10 zemalja članica, a redovni sastanci Tematskih upravljačkih skupina prilika su za informiranje, dijeljenje primjera dobrih praksi, dogovore o nastavku rada na provedbi Strategije i konstruktivnu raspravu.

Trenutno Strategijom EU za jadransku i jonsku regiju predsjeda Grčka te je u okviru sastanka predstavljen program i prioriteti grčkog predsjedanja. 

21.11.2024. 17:00:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh