Otkriven dječak koji je prvi dobio ebolu
Prije nego što je virus opustošio zapadnu Afriku, prije nego što se broj mrtvih popeo na tisuće, prije nego što je epidemija potaknula strah u cijelom svijetu, ebola je pogodila dvogodišnjaka Emilea Ouamouna
Toga dječačića za života gotovo nitko nije znao po imenu. Sada ga cijeli svijet poznaje kao nultog pacijenta. Istraživači časopisa The New England Journal of Medicine uvjereni su da je Emile bio prva osoba koja se zarazila u postojećoj epidemiji.
Nije sasvim jasno kako se zarazio taj dječak koji je živio u prašumskom selu u južnoj Gvineji. Ebola se može širiti sa životinja na ljude putem inficiranih tekućina i tkiva.
U Africi je širenje infekcije zabilježeno dodirom sa zaraženim čimpanzama, gorilama, šišmišima, šumskim antilopama i dikobrazima, navodi Svjetska zdravstvena organizacija.
U prosincu je Emile naglo dobio visoku temperaturu, imao je krvavu stolicu i počeo je povraćati. Četiri dana kasnije bio je mrtav. U idućih mjesec dana umrla je i njegova majka, četverogodišnja sestra i baka.
Emileovu ocu ostala su samo sjećanja na život kakav je imao prije razorne pojave ebole. Prije nego što su mi djeca umrla voljela su se igrati loptom. Moja žena ih je voljela nositi na leđima, rekao je Etienne Ouamouno.
Obitelj je živjela u selu Meliandou, u kojem koze i pilići slobodno tumaraju oko jednostavnih koliba. Selo je blizu granice sa Sijera Leoneom i Liberijom. Nije trebalo mnogo da se ebola proširi kao šumski požar.
Bolest se proširila izvan sela nakon što je nekoliko ljudi bilo na pogrebu Emileove bake. Jedna žena prenijela je bolest rođacima u susjednom selu i zdravstvenoj radnici koja ju je liječila. Ta se medicinarka potom liječila u bolnici u Macenti, udaljenoj 80 kilometara od sela. Doktor koji ju je liječio isto se zarazio. Bolest je prenio svojoj braći u 135 kilometara udaljenom gradu Kissidougou.
Svi su oni umrli. Umrlo je i gotovo pet tisuća drugih otkako se bolest počela širiti kao domino. Najviše u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu. Četiri mjeseca poslije Emileove smrti u Meliandou je pokopano još 14 suseljana.
Selo se u međuvremenu oslobodilo ebole, ali razorne posljedice tamo i drugdje osjećat će se još godinama.
Novi komentar