Odresci za vegetarijance
Sudeći prema izgledu i okusu rekli biste da je riječ o mesnom odresku, no, on je u potpunosti načinjen od biljnih sastojaka
Vegetarijanci meso ne jedu iz različitih razloga. Neki jednostavno ne vole okus mesa. No, takvi su obično iznimke. "Meso itekako volim, okus mesa nikad mi se nije gadio, naprotiv, prije sam uvijek voljela pojesti goveđi ili pureći odrezak ili, pak, pileći batak", izjavila je naša sugovornica, 29-godišnja Nicole. Vegetarijankom je odlučila postati prije četiri godine, a meso ne jede iz ekoloških razloga:
"Smatram da se općenito proizvodi previše mesa, da se uzgaja prevelik broj životinja koje često žive u lošim uvjetima. Vjerujem da toga ne bi bilo kada bismo svi jeli manje mesa i da bi se tako ti uvjeti popravili, a time bismo i učinili nešto protiv globalnog zagrijavanja", smatra Nicole.
Istraživači Fraunhoferovog instituta u Freisingu kod Münchena trenutno stvaraju biljni proizvod koji će imati okus poput mesa. Jedan od njih je i Florian Wild koji najavljuje kako će njihov odrezak biti načinjen isključivo od biljnih sastojaka, ali ga se neće moći razlikovati od "pravog" odreska.
"Možemo napraviti odrezak čiji je okus vrlo sličan mesu. Sve što trebamo učiniti jest dodati mu odgovarajuće aromatske tvari odnosno ekstrakte aroma. Dodajemo nešto poput mesnog temeljca, mesne juhe načinjene od biljnih sastojaka i tako vrlo lako možemo postići okus iznimno sličan svinjskom ili telećem mesu", objašnjava Wild. Dodaje kako za "veggie-odrezak" koriste uglavnom grašak, soju, pšenicu i lupinu jer su oni iznimno pogodni za tu svrhu.
Vegetarijanski odrezak neće samo okusom biti poput mesnog, nego će mu sličiti i teksturom (izgledom površine), kaže Wild i dodaje: "Zaista, uspjeli smo postići teksturu jako sličnu pilećem mesu. Teksturu možemo mijenjati na relativno mnogo načina pa tako možemo praviti proizvode koji imitiraju tvrđe odnosno mekanije vrste mesa.""Sirovine koje koristimo bogate su bjelančevinama, dakle sadrže između 65 i 90 posto bjelančevina, a toliko ima i konačni proizvod. Dakle, po količini proteina može se svakako uspoređivati s mesom. Između ostalog, sadrži i malu količinu masti, što znači tri do četiri posto, poput krtog komada mišića, te jako malo ugljikohidrata. Uz to, proizvod u sebi ima i određeni udio balastnih tvari, zbog čega u prehrambeno-fiziološkom smislu ima prednost pred mesom."
Wild smatra da bi takvi odresci mogli doprinijeti i zaštiti okoliša. Jer, prema podacima ekološke organizacije Greenpeace za proizvodnju jednoga kilograma mesa potrebno je oko 16.000 litara vode. S druge strane, za isti proizvod na biljnoj osnovi dovoljno je samo 300 litara. Naša sugovornica Nicole kaže kako ne bi imala ništa protiv toga da proba takav proizvod: "Sasvim sigurno bih ga kupila i probala, ali, kao što sam rekla, budući da ja načelno nemam potrebu jesti meso, takav vegetarijanski odrezak za mene ga ne mora imitirati. Probala bih ga i ako bi mi se svidio, kupila bih ga bez obzira na to ima li okus po mesu ili nečem drugom. To mi je zapravo više-manje svejedno."
Novi komentar