Od tuberkuloze se umiralo još u doba faraona
Paleopatologija ili znanost o negdašnjim bolestima je već ranije utvrdila da je tuberkuloza bila jako raširena u Egiptu
Jedna dama iz visokog egipatskog društva iz doba faraona umrla je prije 2.600 godina od tuberkuloze, pokazuju rezultati obdukcije njezine mumije otkrivene početkom XIX. stoljeća, prema istraživanju koje je u utorak objavljeno u britanskom časopisu Proceedings of the Royal society B.
Balzamirano truplo te žene, pronađeno 1819. u Tebi, secirao je 1825. liječnik Augustus Bozzi Granville, koji je procijenio da je žena, majka nekoliko djece, umrla u dobi između 50 i 55 godina. Seciranjem mumije, otkrio je veliku izraslinu oko njezina desnog jajnika i zaključio da je umrla od karcinoma.
Po hijeroglifima na njezinu lijesu zvala se Irtyersenu.
1994. znanstvenici su izveli drugu odbukciju na još sačuvanim dijelovima njezina tijela i zaključili da tumor jajnika nije bio kancerogen te da nije izazvao smrt.
Ali šupljine u plućima mumije su ukazivale na moguće nakupljanje tekućine. Na temelju uzoraka kosti i mekog tkiva izvedena je kromatografija koja je ukazala na Mycoabcterium tuberculosis, klicu tuberkuloze u plućima i bedrenoj kosti mumije.
Paleopatologija ili znanost o negdašnjim bolestima je već ranije utvrdila da je tuberkuloza bila jako raširena u Egiptu. (hina/metro-portal)
Novi komentar