« Svijet
objavljeno prije 5 godina
VEZE

Njemačka i SAD: pragmatični partneri

Nijemci i Amerikanci sasvim različito gledaju na odnose Njemačke i SAD-a, pokazuje novo istraživanje. Amerikanci na te odnose gledaju uglavnom pozitivno, a Nijemci uglavnom negativno

Partneri?
Partneri? (Arhiva)
Više o

SAD

,

Njemačka

Optimizam u SAD-u, pesimizam u Njemačkoj: tako bi se mogao sažeti rezultat nedavno objavljene studije vašingtonskog istraživačkog centra PEW koja se bavila odnosom dviju država. Tako, prema istraživanju, čak tri četvrtine Amerikanaca (75%) smatra da su odnosi s Njemačkom dobri, dok dvije trećine Nijemaca (64%) misli da su loši. Pritom je to čak poboljšanje u odnosu na prethodnu godinu kada je takvo mišljenje imalo 73 posto Nijemaca.

I iako građani obiju država smatraju da Njemačku i SAD povezuje važno partnerstvo, neke druge zemlje za njih imaju veći prioritet. Tako 36 posto Amerikanaca smatra da im je najvažniji partner Velika Britanija, a slijede Kina, Kanada i Izrael. Njemačka je tek na petom mjestu. Nijemci, s druge strane, pridaju veće značenje SAD-u. Većina njih ocjenjuje da je Francuska najvažniji partner Njemačke, a odmah zatim slijedi SAD. Pritom čak 42 posto ispitanih smatra da su Sjedinjene Države zemlja koja ima najveće značenje za Njemačku.

Odnosi s Rusijom

Veliku vanjskopolitičku težinu zadržala je i Rusija. Ta povećana vanjskopolitička prisutnost ogleda se i u značenju koje Moskvi pridaju i građani SAD-a i građani Njemačke. Uočljivo je da 61 posto Amerikanaca veće značenje pridaje odnosima s Njemačkom, nego s Rusijom, ali zato 26 posto ispitanika smatra da su veze s Moskvom važnije od onih s Berlinom. Nijemci to drugačije procjenjuju: za 39 posto građana Njemačke važniji su odnosi s SAD-om nego s Rusijom, ali točno jedna četvrtina ispitanika (25%) smatra da je dobar odnos s Moskvom važniji od odnosa s Washingtonom.

Amerikanci i Nijemci različito ocjenjuju i pitanje raspoređivanja američkih trupa u Njemačkoj: 56 posto Amerikanaca smatra da su te jedinice od velikog značenja za nacionalnu sigurnost, a samo pet posto njih smatra da su beznačajne. S druge strane, u Njemačkoj samo 15 posto ispitanih vidi američke baze kao važan doprinos sigurnosti njihove zemlje, a isto toliko njih smatra da su one beznačajne. Velika većina, nešto manje od 70 posto, smatra da je nazočnost američke vojske u Njemačkoj bar u određenoj mjeri važna.

Njemačka: više međunarodnog angažmana?

Gotovo istovremeno demoskopsko istraživanje o stavovima njemačkog stanovništva prema vanjskopolitičkim pitanjima objavila je i hamburška Zaklada Körber. Prema toj studiji, na pitanje bi li  Njemačka trebala preuzeti veću odgovornost na međunarodnoj razini, odnosno više se posvetiti svjetskim krizama, s „da" je odgovorilo 43 posto ispitanika, dok 49 posto smatra da bi Njemačka trebala ostati suzdržana.

Nijemci su, prema istraživanju Zaklade Körber, posebno zabrinuti zbog odnosa s SAD-om pod vladavinom Donalda Trumpa. Za nešto manje od četvrtine njih odnos s Washingtonom je najveći izazov od svih, nakon čega slijedi odnos s Rusijom - osam posto Nijemaca to doživljava kao najveći izazov. Četiri posto smatra da je najveći izazov odnos s Azijom, uključujući i Kinu, a tri posto da je to odnos s Turskom pod predsjednikom Erdoganom.

Kada je riječ o SAD-u, 50 posto ispitanika zalaže se za jaču suradnju s Washingtonom, a otprilike jedna trećina (35%) smatra da bi Njemačka trebala smanjiti suradnju.

Summa summarum: rezultati i jedne i druge studije pokazuju da odnosi Njemačke i SAD-a možda i nisu loši, ali su u svakom slučaju daleko od odličnih.

Piše: Kersten Knipp/DW
27.11.2019. 08:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh