Nisam spremna biti nasljednica svoje tete Benazir
U intervjuu Metro Expressu nećakinja bivše premijerke Pakistana Benazir Bhutto, ubijene u prosincu prošle godine, govori o odnosu sa svojom tetom, politici, obitelji, životu, braku...
Ona je po svemu pravi Bhutto. Njezino prekrasno lice, krhka fizionomija iza koje se krije odlučan, jasan, a opet odmjeren stav, ostavlja njezine sugovornike bez argumenata kojima bi joj se snažnije suprotstavili. Pa iako joj je tek 25-godina i još nije ni ‘zinula na svijet’, Fatima Bhutto, nećakinja bivše pakistanske premijerke i prve žene na čelu vlade u muslimanskom svijetu Benazir Bhutto, ubijene potkraj prošle godine, ima značajan utjecaj u pakistanskom političkom životu.
Tragična životna priča vezana uglavnom uz turbulentnu povijest dinastije Bhutto nije joj ostavila dovoljno prostora da živi i razvija se kao ostale djevojke njezine dobi. Njezin životni uzor je djed Zulfikar Ali Bhutto, bivši pakistanski premijer i predsjednik kojega je smaknuo diktator Muhammad Zia-ul-Haq. Ni danas ne može prežaliti to što je odrastala bez njega. Njezin otac Murtaza Bhutto ubijen je u bombaškom atentatu 1996. u centru Karachija, za premijerskog mandata njegove sestre Benazir Bhutto. Svojoj teti to nikada nije oprostila.
Fauzia Fasihudin Bhutto, njezina majka, afganistanskog je porijekla, a ona i Murtaza Bhutto razveli su se dok je Fatima još bila dijete. Majku, koja živi u SAD-u i u nekoliko je navrata neuspješno tražila skrbništvo nad njom, gotovo i ne poznaje. Odgojila ju je pomajka, druga Murtazina žena Ghinwa Bhutto, koja je nesumnjivo imala veliki utjecaj na Fatimino poimanje života. Fatima s njom živi u obiteljskoj kući u rezidencijalnoj četvrti Karachija i vode frakciju Pakistanske narodne stranke. Bile su žestoke kritičarke Benazir Bhutto, čelnice Pakistanske narodne stranke koju je osnovao njezin otac i Fatimin djed. Pa iako se nikada nije slagala sa svojom tetom koju je često prozivala za nesposobnost, političku nedosljednost, korumpiranost te je okrivljavala za očevu smrt, Fatima je nakon ubojstva Benazir Bhutto napisala dirljivu kolumnu za pakistanski The News, gdje radi kao novinarka, u kojoj je pozvala svoju obitelj i pakistanski politički vrh na jedinstvo. To je bilo dovoljno da se rodi ideja o tome kako bi upravo Fatima bila jedina dostojna nasljednica Benazir Bhutto.
• Napisali ste da je smrt trenutak kada bi se trebale zaboraviti sve negativne stvari iz prošlosti. Znači li to da se slažete s tvrdnjom da ste jedina prava nasljednica svoje tete na čelu Pakistanske narodne stranke?
- S krvavim pakistanskim porijeklom svoga oca i krvavim afganistanskim porijeklom svoje majke, ne vjerujem da ću uskoro ući u pakistansko političko borilište. Pogotovo ne kao nasljednica svoje tete. Naprosto ne vjerujem u dinastičku politiku i odbijam da ikome i ičemu budem simbolom. No, sasvim sigurno našoj zemlji treba političko jedinstvo, trebaju joj demokratski izbori, političke i medijske slobode. Zasad vjerujem da ćemo majka i ja našom političkom borbom uspjeti pridonijeti tomu.
• Ipak razmišljate o političkom angažmanu?
- Bilo bi neprirodno da ne razmišljam. No, to neće biti odmah. Plan mi je da za nekoliko godina kao čelnica stranke moje majke uđem u nacionalni ili pokrajinski parlament.
• Teško se oteti dojmu da se borite za isti cilj kao i Benazir Bhutto. I ona je u politiku ušla vrlo mlada, protivila se diktatorstvu predsjednika Musharrafa, a mnogi vide i veliku sličnost među vama.
- Kada se sve zbroji, čini mi se da je moj životni izbor ipak bolji od njezinoga. Uostalom, ona je više glumila oštru Musharrafovu protivnicu. Da je to istinski i bila, ne bi s njim postigla nikakav dogovor. Da sam na njezinom mjestu, bila bih puno demokratičnija i fleksibilnija. Ne bih samo propovijedala, već bih to što govorim provela u djelo.
• Gotovo petnaest godina niste razgovarale. Je li samo politika bila uzrok takvog odnosa?
Jemima Khan: Fatima je nova Benazir
|
- Prije svega, između nje i moje obitelji uvijek je stajalo njezino plemićko porijeklo koje je ona uvijek tako rado isticala. Smatrala se jedinom pravom i čistokrvnom nasljednicom obiteljskog trona, dok smo majka i ja uvijek inzistirale na tome da obitelj mora biti ujedinjena, da se zajednički bori za svoj cilj. Uostalom, za to je Zulfikar Ali Bhutto i umro.
• Možete li se prisjetiti i neke pozitivne strane vašeg odnosa? Pamtite li neki tetin savjet?
- Jednom me je prilikom savjetovala, a to ću zauvijek pamtiti, da moram biti jako oprezna u svijetu u kojem dominiraju muškarci. Čak mi je rekla da me, s obzirom na moje obiteljsko porijeklo, na Zapadu neće nimalo cijeniti ma što činila. No, rekla mi je da se nikada ne obazirem na to i da radim ono što mislim da je ispravno.
• Koliko će Bilawal i Zardari utjecati na politički život Pakistana?
- Zardari nikada nije bio dio naše obitelji. Oduvijek je bio samodopadan, željan pažnje, bez ikakvih predispozicija da bude politički vođa. Njegov sin je premlad i preslab da bi vodio stranku. Zbog toga su oni za Pakistan preopasni.
• Smatrate li da ste zbog svoje obitelji za nešto zakinuti u životu?
- U svakom slučaju nisam odrastala kao moje vršnjakinje. Prerano sam se suočila s okrutnošću života, tako da sam i sada vrlo oprezna prema najmanjim životnim radostima. Također, sadašnja obiteljska situacija jako me sputava, posebno u godinama u kojima bih trebala razmišljati o nečem drugom. No, kada se sve zbroji, vrlo sam jaka i optimistična.
• Razmišljate li o braku?
- Ne baš, s obzirom na situaciju.
• Hoće li on biti dio dogovora?
- Nadam se da ne.
• Kako izgleda vaš svakodnevni život? Što vas veseli?
- Moj svakodnevni život vezan je uglavnom uz moju obitelj. Nemam široko društvo, ali s nekim kolegicama sa studija sam u kontaktu. Ipak, najsretnija sam kada čitam tatin dnevnik.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar