Nema širenja Unije bez Lisabonskog ugovora
Tek kada EU riješi institucionalni problem, na red dolazi RH
Pitanje ulaska Hrvatske u Europsku uniju dolazi na red 2010. ili 2011. a dotad Unija ima vremena riješiti svoje institucionalne probleme nastale negativnim ishodom irskog referenduma o Lisabonskom ugovoru, istaknuli su jučer izvori u Elizejskoj palači u Parizu.
- Pitanje Hrvatske se postavlja 2010. ili 2011. godine i smatramo da će se do tada moći naći rješenje, a u međuvremenu se pregovori nastavljaju - rekao je izvor u uredu francuskog predsjednika. Francuska je ‘za ulazak Hrvatske’ ali ne dok EU ne dobije nove institucije, jer ne želimo ‘ubiti Europu’ - dodaje izvor.
Francuska, koja je u utorak preuzela šestomjesečno predsjedanje Europskom unijom, ne pristaje na to da je Lisabonski ugovor, dosad potpuno ili djelomično ratificiran u 19 zemalja, mrtav nakon što je odbačen na referendum u Irskoj i traži nastavak ratifikacije u preostalim zemljama. Predsjedništvo EU će nastojati izbjeći da se kriza pogorša zbog mogućih poteškoća s ratifikacijom u Poljskoj, Češkoj ili Švedskoj, a na summitu EU u listopadu pokušat će naći način kako Irsku uvjeriti da ponovni referendum.
“Vjerujem da je interes Europe širenje na Balkan. No, ne može se širenjem rušiti Europa. Ako se ne želi Lisabon, imat ćemo sporazum iz Nice, Europu 27-orice bez Hrvatske.”
Nicolas Sarkozy
francuski predsjednik Nekoliko sati prije nego što će Francuska preuzeti predsjedanje Europskom unijom, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy ponovio je svoje kritike načina na koji se vodi Europa.
- Europa zabrinjava svoje građane. Bilo je grešaka u načinu na koji se sklapala Europa. Moramo promijeniti način na koji se to radi - rekao je Sarkozy u razgovoru koji je francuska televizija izravno prenosila. Kazao je da se protivi primanju novih članica, uključujući i Hrvatsku, ako Lisabonski ugovor ne ratificira svih 27 članica.
- Neće biti širenja Europe ako ne možemo reformirati institucije - naglasio je. (HINA)
Novi komentar