Ne bi trebali biti gladni
Preskočili ste doručak i sad vam na sastanku u podne želudac proizvodi čudne zvukove, a i čini vam se da ste nervozni...
Zvuči poznato? Niste sami. Glad nije samo neugodan osjećaj već može voditi i do povećane želje za hranom što može voditi do nakupljanja viška kilograma. No, postoje i druge stvari koje glad može uzrokovati i vrijeme je da ih otkrijete i zapamtite.
Tijelo luduje dok čeka nagradu
Kada jedemo, u mozgu će se upaliti centar koji je zadužen za nagrade i u mozak se otpuštaju kemikalije poznate kao opioidi, a tada dolazi do otpuštanja dopamina, jednog od hormona koji budi osjećaj sreće. Isti se otpušta kada ste zaljubljeni ili recimo vodite ljubav. Zaključiti možemo da će mozak stalno tražiti tu nagradu, a vi mu to onemogućavate.
Želudac govori mozgu da jede
Kada ste gladni, otpušta se hormon gladi, grelin, a on se javlja kao odgovor na vaš raspored obroka i dizajniran je da bi mozgu javio da treba energije iz hrane. Mozak će obično poslušati naredbu, a kada ne jedete, ustvari lažete svom mozgu.
Smanjuje se razina dopamina
Grelin kontrolira centar za nagrade u mozgu i tu ima dosta jaku ulogu pa se čini da može biti jedan od faktora koji uzrokuju vašu glad. Ako u tom trenutku mozgu ne ponudite hranu, ovaj će hormon utjecati na smanjenje razine dopamina.
Manjak dopamina znači nemogućnost kontroliranja emocija
S obzirom na to da je dopamin neurotransmiter koji pomaže kod mentalnih funkcija i koncentracije, samo male promjene u razini ovog hormona mogu značiti velike promjene u raspoloženju pa nećete imati puno kontrole nad emocijama, a može se javiti i jači osjećaj gladi.
Isti gen kontrolira glad i ljutnju
Jedan od razloga zašto ste gladni je povezan s hormonom gladi. Nakon što se proizvede, grelin putuje do mozga i daje naredbu da se otpusti drugi hormon - neuropeptid Y, koji stimulira apetit. Isti hormon kontrolira i raspoloženje te emocije kao što su ljutnja i agresija. Jasno je, kažu istraživanja, da visoke razine ovog hormona mogu dovesti i do lošeg raspoloženja.
Raste razina hormona stresa
Ako se razina šećera u krvi dosta snizi, mozak će to shvatiti kao opasnu situaciju pa će nekolicini organa javiti da otpuste hormon koji će povisiti razinu glukoze u krvotoku. Taj proces uzrokuje povećanu proizvodnju hormona koji će glikogen pretvarati u glukozu, ali i otpuštati hormon gladi.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar