« Zdravlje
objavljeno prije 17 godina

Kvalitetan život i za vrijeme kemoterapije

Hrvati troše osam puta manje lijekova protiv mučnine nakon kemoterapije

Mučnina i povraćanje i dalje su jedan od najvećih problema s kojim se susreću onkološki bolesnici
Mučnina i povraćanje i dalje su jedan od najvećih problema s kojim se susreću onkološki bolesnici
Više o

kemoterapija

Između 70 i 80 posto onkoloških bolesnika na kemoterapiji ima mučnine i povraća, a u liječenju tih neugodnih nuspojava koje mogu trajati tjednima u Hrvatskoj se troši pet do osam puta manje lijekova nego u drugim zemljama, iako je dokazano da oni mogu pomoći kod 85 posto bolesnika, istaknuli su na jučerašnjem okruglom stolu hrvatski onkolozi.

Za pacijente je to najteža i najopasnija nuspojava kemoterapije, a poznato je da lijekovi mogu postići kontrolu nad mučninama i povraćanjem ako se upotrijebe u pravo vrijeme i dozi, čulo se na okruglom stolu organiziranom u sklopu akcije ‘Spriječite mučninu i povraćanje uzrokovane kemoterapijom’ koja će trajati do kraja godine.

Okupljeni liječnici iz više hrvatskih medicinskih središta založili su se za izradu smjernica za korištenje lijekova protiv mučnine, tzv. antiemetika, tijekom bolničkog liječenja, a posebice nakon otpuštanja bolesnika kućama. Ti se lijekovi bolesnicima sada daju dok su na liječenju i terapiji u bolnici, no problem predstavljaju mučnina i povraćanje koji se javljaju kod kuće.

Okrugli stolU sklopu akcije Hrvatske lige protiv raka ‘Spriječite mučninu i povraćanje uzrokovane kemoterapijom’, u Zagebu je održan okrugli stol na kojem su sudjelovali eminentni hrvatski stručnjaci onkolozi i pacijenti oboljeli od raka. 

Predstojnica Zavoda za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka prof. Marija Petković upozorila je na psihološki faktor koji zbog pojave straha od mogućih nuspojava izaziva kod bolesnika mučninu i povraćanja i prije početka kemoterapije. Prof. Eduard Vrdoljak, voditelj Odjela za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split, smatra da se na potrošnji antiemetika ne bi smjelo štedjeti. - Bolesnicima ne dajemo što bi trebali po terapijskim protokolima i uskraćujemo lijekove jer ih nemamo, a bez kvalitetne terapije nema uspjeha - rekao je Vrdoljak.    (HINA/METRO)

19.03.2008. 01:17:37
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh