« Zdravlje
objavljeno prije 16 godina i 10 mjeseci

Klimatske promjene donose sve više bolesti

7. travnja obilježava se Svjetski dan zdravlja

Više o

Svjetski dan zdravlja

,

klimatske promjene

Svjetski dan zdravlja, što ga je proglasila Prva svjetska zdravstvena skupština 1948. godine, obilježava se 7. travnja s ciljem podizanja svijesti javnosti o ključnim globalnim javnozdravstvenim izazovima. Ovogodišnja je tema ‘zaštita ljudskog zdravlja od štetnih utjecaja klimatskih promjena’.
 
Svijet se danas suočava s posljedicama promjene klime na ljudsko zdravlje, na primjer s povećanom smrtnosti u Europi zbog neuobičajeno visokih temperatura, s promjenama u rasprostranjenosti nekih zaraznih bolesti poput onih koje prenose krpelji i azijski tigrasti komarci, te s promijenjenom peludnom sezonom.

Sve teže posljedice

- Za očekivati je da će se zdravstvene posljedice povećavati s porastom temperature. U budućnosti bi te posljedice mogle biti još naglašenije, kako se predviđa da će toplinski valovi postajati učestaliji - upozorava voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj, prof. dr. sc. Antoinette Kaić-Rak.

Prvi europski primjeriUčinci klimatskih promjena na ljudsko zdravlje već su primijećeni u Europi. Prvi alarmantni primjeri utjecaja klimatskih promjena na zdravlje uključuju 44.000 umrlih zbog toplinskih udara u kolovozu 2003. Procjenjuje se da je u Hrvatskoj tada bilo čak 185 smrtnih slučajeva. 

- Neuspjeh da se odgovori na izazove klimatskih promjena doslovno bi značio preokret svih dosadašnjih napora uloženih u društveni razvoj. Klimatske promjene najveći su izazov 21. stoljeća. Danas sa stopostotnom sigurnošću znamo da povećanje emisija znači rast temperature. Klimatske promjene ne događaju se ‘nekom drugom’. Sve zemlje će biti zahvaćene, a utjecaj će biti trostruk - objašnjava stalni predstavnik UNDP-a u Hrvatskoj, Yuri Afanasiev.

Treba spriječiti

- Prvo, značit će intenzivnije i češće prirodne nepogode poput poplava, oluja, suša, toplinskih valova i potresa u dijelovima svijeta gdje su one i danas češće nego drugdje. Drugo, te će nepogode zahvatiti i druga područja, koja dosad njima nisu bila zahvaćena i gdje ne postoji iskustvo kako se s njima nositi. I treće, porast temperature i razine mora utjecat će na cijeli naš ekosistem. Ublažavanje, odnosno smanjivanje emisija samo je dio rješenja. Ne samo da se trebamo pripremiti za ono što je neizbježno - za klimatske promjene, već ih moramo i pokušati spriječiti - zaključuje Afanasiev.  (METRO)

07.04.2008. 01:34:42
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh