Kako zadržati mentalno zdravlje
Osobe s uravnoteženom prehranom imaju bolje funkcije mozga i poboljšane funkcije mentalnog zdravlja
Nutricionistica Kirsten Brooks dala je savjete o tome što je najbolje jesti za poboljšanje zdravlja mozga. Ističe kako bismo trebali izbjegavati hranu bogatu rafiniranim šećerom i ugljikohidratima, ali i ultraprerađenu hranu koja ne sadrži puno proteina i vlakana.
Takva hrana može dovesti do razvoja predijabetesa ili dijabetesa zbog poremećene glukoze, što dalje može dovesti do niza drugih zdravstvenih problema. Povećani rizik od oštećenja mozga i neuroloških komplikacija često se opaža kod osoba koje boluju od dijabetesa jer visoka razina šećera u krvi može oštetiti funkciju mozga.
Kako bi se to spriječilo, nutricionistica predlaže da jedete prerađenu hranu koja je prirodnija.
"Cjelovite namirnice poput smeđe riže i zobi, voće s niskim sadržajem šećera poput bobičastog voća, razno povrće plus grah i leća, meso, riba i jaja su dobri. Dijeta s malo vlakana, s visokim udjelom brzo oslobađajućih ugljikohidrata i šećera, koja sadrži umjetne zaslađivače, aditive i emulgatore, mogu pridonijeti nakupljanju visceralne masnoće, što može stvoriti, da tako kažemo, upalu u mozgu", rekla je.
Također je preporučila prehranu bogatu vlaknima za jačanje mozga s preporučenih 30 grama dnevno. Drugo povrće kao što su brokula, prokulice, artičoke, kelj, leća, bobičasto voće, jabuke, kruške, bademi i chia sjemenke također se predlažu za poboljšanje kognitivnih funkcija.
Također je preporučljivo jesti fermentiranu hranu kao što su jogurt, kefir, kiseli kupus i kimchi jer su izvrsne namirnice za poboljšanje zdravlja crijeva i zdravlja mozga.
Doktor Donald Grant naveo je namirnice koje bi žene trebale uključiti u svoju prehranu, a to su masna riba i jaja, lisnato povrće i avokado.
"Ovo je čak i znanstveno potkrijepljeno studijom koja naglašava da je prehrana bogata masnom ribom dobra za kognitivnu funkciju i može čak štititi od stanja kao što je Alzheimerova bolest", istaknuo je.
Novi komentar