Kako se širi Alzheimerova bolest
Blokiranje novootkrivenog procesa u ranim fazama moglo bi onemogućiti širenje bolesti
Alzheimerova bolest širi se predvidljivim putevima iz jednog dijela mozga u drugi preko dodirnih točaka živčanih stanica tzv. sinapsi, pokazalo je novo američko istraživanje.
Otkriće objavljeno u online izdanju časopisa PloS One dodatno potvrđuje nova saznanja o širenju te bolesti iz jednog područja mozga u drugo i sugerira da bi blokiranje toga procesa u ranim fazama moglo onemogućiti širenje bolesti.
Znanstveni tim s Columbia University Medical Centra iz New Yorka koristio je miševe koji su genetski programirani na nakupljanje abnormalnih naslaga proteina tau u dijelovima mozga 'zaduženim' za pamćenje i pratili su put nakupljanja. Tijekom 22 mjeseca tim je povremeno analizirao progresiju bolesti i utvrdio da se širi iz jednog područja mozga zaduženog za pamćenje u drugi. Također su utvrdili da se tau širi preko sinapsi.
Znanstvenici vjeruju kako to otkriće otvara vrata novim strategijama u dijagnostici i liječenju Alzheimerove bolesti, a skreće pažnju znanstvene zajednice na tau, umjesto na amiloide, proteine koji formiraju nakupine u mozgu i također ih se povezuje s Alzheimerovom bolesti.
Znanstvenici kažu da se tau javlja kasnije od amiloidnih nakupina no čvršće je povezan s vremenom kada se javljaju simptomi demencije.
Snimanje mozga u okviru istraživanja pokazalo je da se bolest u mozgu ne pojavljuje nasumično nego se širi iz jednog područja mozga u drugo.
"To je fenomen koji skreće sve više pažnje i potencijalno je vrlo značajan", komentirao je rezultate Samuel Gandy iz newyorškog Mount Sinai centra za istraživanje Alzheimerove bolesti.
"Kad bismo razumjeli taj proces mogli bismo onemogućiti napredovanje bolesti u ranoj fazi", kazao je Gandy koji nije bio uključen u istraživanje.
Broj oboljelih od Alzheimerove bolesti u svijetu procjenjuje se na 36 milijuna ljudi a stručnjaci očekuju da će broj oboljelih do 2030. godine porasti na 66 milijuna te na 115 milijun do 2050. godine.
Novi komentar