« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 1 dan
SAVJETI ;)

Kako nadoknaditi natrij tijekom tjelesne aktivnosti

Nadamo se da ste dobro vježbali jutros, no nakon toga treba nadoknaditi natrij u tijelu... pa kako je to najjednostavnije napraviti?

Da, treba vam natrij, ali ne ovako...
Da, treba vam natrij, ali ne ovako... (Arhiva)
Više o

natrij

Natrij je jedan od ključnih elektrolita u ljudskom tijelu, a njegova ravnoteža od velike je važnosti za pravilno funkcioniranje organizma. Tijekom tjelesne aktivnosti, posebice tijekom intenzivnog ili dugotrajnog vježbanja, gubi se znatna količina natrija putem znoja. Ako se taj gubitak ne nadoknadi pravodobno, mogu nastati problemi poput grčeva, umora, vrtoglavice, pa čak i ozbiljnijih stanja poput hiponatremije.

Zašto je natrij važan?

Natrij pomaže u održavanju ravnoteže tekućine u tijelu, regulira krvni tlak i omogućuje normalnu funkciju mišića i živaca. Gubitak natrija može ometati prijenos električnih impulsa kroz živčane stanice, što direktno utječe na koordinaciju pokreta i snagu mišića.

Kada i kako dolazi do gubitka natrija?

Kod intenzivnog vježbanja, posebice na visokim temperaturama, tijelo pojačano izlučuje znoj kako bi reguliralo tjelesnu temperaturu. Znoj sadrži vodu, ali i elektrolite, od kojih natrij čini najveći udio. Što je vježbanje dulje i intenzivnije, to su gubici natrija veći.

Kako nadoknaditi natrij?

  1. Izotonični napitci
    Tijekom dugotrajne aktivnosti (dulje od 60 minuta), preporučuje se konzumacija izotoničnih napitaka koji sadrže optimalan omjer elektrolita i ugljikohidrata. Takvi napitci brzo nadoknađuju izgubljeni natrij i energiju, čime se sprječava pad performansi.

  2. Dodavanje malo soli u hranu
    Ako se vježbanje odvija u ekstremnim uvjetima, sportaši mogu povećati unos soli u obrocima prije i nakon aktivnosti. Oprez je potreban kod osoba s hipertenzijom ili drugim zdravstvenim problemima vezanim uz unos natrija.

  3. Specijalizirani suplementi
    Na tržištu postoje elektrolitne kapsule ili prašci koji sadrže precizne količine natrija i drugih elektrolita. Idealni su za sportaše koji sudjeluju u ultramaratonima, biciklističkim utrkama ili drugim dugotrajnim sportskim događanjima.

  4. Prirodni izvori
    Hrana bogata natrijem poput maslina, kiselih krastavaca ili prirodnih juha može pomoći u bržem oporavku nakon aktivnosti.

Važno je slušati tijelo

Simptomi poput pretjeranog umora, glavobolje, mučnine ili grčeva mogu biti znakovi nedostatka natrija. Zato je važno ne čekati da se problemi pojave, već preventivno unositi dovoljno tekućine i elektrolita prema preporukama.

Ukratko, nadoknada natrija ključan je dio pravilne hidratacije kod sportaša i aktivnih osoba. Prilagodba unosa ovisno o intenzitetu, trajanju aktivnosti i klimatskim uvjetima može značajno poboljšati performanse i spriječiti ozbiljne zdravstvene komplikacije.

12.04.2025. 11:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh