Jesu li kruzeri opasni po zdravlje
Najbolji savjet koji možete dobiti ove ljetne sezone ako idete na kružna putovanja je da stvarno cjepidlačite kad je higijena u pitanju
Putnički brodovi za turistička kružna putovanja, takozvani kruzeri, mogu biti pravo leglo virusa. Pritom ne mislimo na virusiće koji će izazvati samo blago curenje iz nosa. Prav prijetnja na kruzerima su norovirusi i rotavirusi, klasa mikroorganizama koji izazivaju oko 90 posto svih slučajeva nebakterijskog gastroenteritisa poznatog još i kao Norwalk-viroza, infekcija rotavirusom, enterična adenoviroza, ili "crijevna gripa". Ukratko, to je upala želuca i crijeva praćena povraćanjem, vodenastim proljevom i grčevima u trbuhu.
Norovirusi su češći kod odraslih a rotavirusi kod djece.
Norovirus se prenosi:
- konzumiranjem kontaminirane hrane ili vode
- kontaktom s kontaminiranim površinama ili predmetima
- direktnim kontaktom s oboljelom osobom (njega oboljelog, zajednički pribor za jelo i piće)
Rotavirus se prenosi:
- fekalno-oralnim putem (kontaktom sa stolicom i povraćenim sadržajem), ali prisutan je i u sekretu dišnog sustava i drugim tjelesnim tekućinama
- s obzirom na to da je stabilan u okolini, može se prenijeti putem hrane, vode, kontaminiranih ruku i predmeta
- djeca mogu širiti virus na obitelj bliskim kontaktom nekoliko dana prije bolesti i nakon prestanka proljeva
Najbrži način širenja virusa je da oboljeli pojedinac dođe u prostoriju u kojoj se nalaze stotine i stotine ljudi, a na kruzerima je to uvijek moguće. Vjerovali ili ne, virus se može prenijeti čak i putem vodenih tobogana kojih na brodovima za kružna putovanja ne manjka. Osoblje broda ima jako malo vremena da očisti plovilo između tura pa su propusti uvijek mogući, a norovirusi su jako izdržljivi i katkada preživljavaju čak i na površinama koje su očišćene jakim sredstvima. Prošle godine u svijetu je bilo oko 12 većih virusnih epidemija na kruzerima, što je prosjek u novijoj povijesti. Na primjer, 2009. godine kruzerskih virusnih epidemija je bilo 15, godinu ranije 14, 2007. 17, a 2006. čak 32. Govorimo, naravno, samo o većim epidemijama.
Najbolji savjet koji možete dobiti ove ljetne sezone ako idete na kružna putovanja je da stvarno cjepidlačite kad je higijena u pitanju. Zdravlje nema cijenu. Redovito perite ruke sapunom i vodom, naročito nakon korištenja toaleta I imajte na umu da nisu svi jednako higijenski osviješteni. Neka vam pored ležaljki i koktela najbolji prijatelj budu i sredstva za pranje ruku na bazi alkohola.
Simptomi
- vodenasti proljev (rijetko stolica sadrži sluz ili krv) koji kod rotavirusa traje 3-5 dana, kod virusa Norwalk 1-2 dana, a kod adenoviroze 1-2 tjedna).
- grčevi u trbuhu
- povraćanje u 90% bolesnika, a izraženije je u djece
- mučnina
Dodatni simptomi koji mogu biti povezani s bolešću:
- glavobolja
- gubitak težine
- povraćanje krvi
- pretjerano znojenje
- hladno-vlažna koža
- bol u mišićima (mialgija)
- ukočenost zglobova
- inkontinencija
- temperatura iznad 39 °C u 30% oboljelih
- drhtavica
- slabi apetit
Novi komentar