Jednostavni savjeti za bolji zvuk MP3 playera
Kvalitetna oprema i pametno rukovanje ključni su za puni zvuk najdražih pjesama
MP3 format danas je najrašireniji oblik čuvanja i slušanja glazbenih datoteka. Zbog mogućnosti kompresije, veličina pojedinih datoteka može se znatno smanjiti pa se tako na samo jedan MP3 player može pohraniti između 500 i 40.000 pjesama.
Rezultat "muzičke dijete" nije samo ušteda prostora već i problem nešto lošijeg zvuka koji je previše ravan, kreštav ili naprosto dosadan. Naime, proces kompresije odstranjuje sve zvukove koje ljudsko uho ne čuje, iako se bez visokih i niskih tonova na kraju čujno gubi kvaliteta.
Osim kompresije, na kvalitetu zvuka utječu i slušalice pa se diskografske kuće često žale da ljubitelji glazbe danas zapravo više ne čuju pravi zvuk kojeg glazbenici snime u studiju.
Pomoću nekoliko jednostavnih savjeta moguće je iz MP3 playera izvući puni zvuk i tako zadržati cjelokupnu ljepotu pjesme i njen utjecaj na raspoloženje:
- Kompresija glazbenih datoteka trebala bi zadržati "datarate" od najmanje 256 kbt/s. Što je navedeni iznos niži, to se više informacija prilikom kompresije gubi i zvuk postaje plići.
- Iako sve slušalice izgledaju slično, postoje velike razlike u njihovoj kvaliteti. One koje se dobivaju u paketu s MP3 playerom najčešće su vrlo loše, a prilikom kupnje vrijedi pravilo da se kvaliteta zrcali u cijeni proizvoda.
- Equalizer malo tko ručno podešava, a kvaliteta zvuka različitih žanrova ovisi upravo o tim temeljnim postavkama. Klasična glazba traži visoke tonove, hip-hop niske, dok kod popa treba istaknuti tonove na srednjoj razini.
- Prilikom spajanja MP3 uređaja na kućne zvučnike za bolji zvuk je potrebno koristiti digitalni a ne analogni način spajanja. Zvučnici pritom ne bi smjeli biti postavljeni uza zid niti na podu.
Novi komentar