Izglasan Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji
Oporbene stranke te vladajući HSLS i SDSS ovaj put nisu srušili kvorum, a ministar je svoj očiti poraz nazvao 'poboljšanjem zakona'
Hrvatski sabor danas je izglasao Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, u tekst kojega je ušao amandman Vlade po kojemu će se medicinski potpomognutoj oplodnji podvrgnuti i izvanbračni parovi. Za Zakon je glasovalo 70 zastupnika, šest ih je bilo protiv, a jedan je zastupnik bio suzdržan - Zakon je po tome izglasan uz kvorum od 77 zastupnika što je točna granica u ovom sazivu parlamenta. Za razliku od početka ovoga tjedna, o.
Iako su oporbeni SDP i HNS, te vladajući HSLS i HSU, ranije amandmanom tražili da se ukine odredba po kojoj se medicinskoj oplodnji mogu podvrgnuti isključivo bračni partneri, Vlada je sinoć svojim amandmanom to pravo ipak dopustila i izvanbračnim partnerima. Ipak, Vlada i saborska većina nisu prihvatili amandmane kojima je oporba tražila ukidanje odredbe po kojoj bi osoba začeta umjetnom oplodnjom imala pravo nakon 18. godine doznati tko mu je biološki roditelj. Odbijeni su i amandmani kojima je oporba tražila ukidanje odredbe o zabrani zamrzavanja i uopće pohranjivanja zametaka. U Zakonu tako ostaje da se dopušta samo zamrzavanje jajnih stanica.
Nakon što su početkom tjedna napuštanjem sabornice odgodili glasovanje o Zakonu, SDP-ovi i HNS-ovi zastupnici danas su glasovanje dočekali odjeveni u majice s prigodnim natpisom 'Srce kaže dijete, Vlada kaže ne', te su u tijeku rasprave ponovno napustili sabornicu, a slijedili su ih i IDS-ovci i HDSSB-ovci, te HSLS-ovci.
"Žalosno je da Vlada koja bi trebala slušati ljude koji imaju problem, struku koja zna, može i hoće pomoći tim ljudima, slušati društvenu zajednicu, to ne radi. Ovaj zakon apsolutni je primjer da Vlada ne želi čuti vapaj ljudi kojima je pomoć potrebna. Ovaj zakon vraća Hrvatsku u srednji vijek, diskriminirajući je i ne odgovara vremenu u kojemu živimo", Igor Dragovan (SDP)SDP i HNS ne smatraju da je Vladinim amandmanom doživio sva potrebna poboljšanja, napominjući da Zakon i dalje ne predviđa oplodnju svih izvađenih jajnih stanica, i dalje nije dopušteno zamrzavanje zametaka, ostavljena je mogućnost prigovora savjesti, nije predviđena mogućnost oplodnje za oba neplodna para i država obvezuje na traženje drugoga mišljenja.
U trenutku kada su SDP-ovi i HNS-ovi zastupnici napuštali sabornicu, Ivan Čehok (HSLS/HSU) prozvao ih je za politikantstvo, ističući kako je HSLS u vrijeme Račanove vlade predlagao zakon, ali da SDP te 2002. nije imao hrabrosti donijeti ga.
Takav prijedlog je odbacio ministar Darko Milinović, usput odbacivši prigovore da zakon Hrvatsku vraća u srednji vijek. "Nikada se neću pomiriti s činjenicom da zakon vraća Hrvatsku u srednji vijek, već sprječava malverzacije jajnim stanicama. Pa za sto zametaka u Hrvatskoj ne znamo gdje je", poručio je ministar čiji resor je za taj problem odgovoran. Milinović je odbacio i prigovore da Vladin amandman kojim se i izvanbračnim parovima dopušta medicinska oplodnja znači njegov poraz, budući da se donedavno žustro zalagao da se to omogući samo bračnim parovima, izjavivši da se radi o 'poboljšanju zakona'.
I Andrija Hebrang je odbacio prozivke da je riječ o nazadnom zakonu, rekavši kako je jedan od razloga zašto Sabor zakon mora izglasati danas to što Hrvatska u suprotnom neće ispuniti obveze iz pregovaračkog poglavlja.
Izvor: Hina
Novi komentar