Hrvatska: "Zemlja koja najradije ne bi prestala slaviti"
Njemački mediji pokušavaju objasniti fenomen Hrvatske, njezinih nogometaša i slavlja nakon Svjetskog prvenstva. I vide uglavnom simpatije u malom narodu koji voli slaviti
„Vjerojatno nikad u povijesti sporta jedna nacija nije toliko slavila jedan poraz", tvrdi dnevnik Berliner Zeitung u svom osvrtu na slavlje koje su građani Hrvatske pripremili svojim nogometnim reprezentativcima nakon povratka iz Rusije. U podnaslovu članka autor govori o tome kako se javlja iz „zemlje koja najradije nikad više ne bi htjela prestati sa slavljem" i ukazuje kasnije na atmosferu u zemlji koje je „jedinstvena, kao što je jedinstven uspjeh hrvatskih nogometaša".
Članak berlinskog dnevnika, koji je naslovljen s „Ponos i ljubav", pokušava razotkriti neke kontradiktorne i šizofrene momente u jučerašnjem slavlju. Autor se ne može načuditi tomu kako Ivan Rakitić, osoba koja je branila srpskog tenisača Novaka Đokovića kada su ga napadali zbog toga jer je javno rekao kako na ovom prvenstvu navija za Hrvatsku, grli Marka Perkovića Thompsona, u čijim pjesmama „Srbi baš ne prolaze najbolje", i viče za njega da je „kralj". No članak je, usprkos ukazivanju na probleme u zemlji i isticanja činjenice kako se oduševljenje sportom može obrazložiti time što vam za uspjeh u sportu nisu potrebne veze, pozitivno intoniran i govori o „novoj nadi za Hrvatsku".
Hrvatska nije Francuska
Komentator njemačkog nadregionalnog dnevnika Frankfurter Allegemeine Zeitung (FAZ) ja najviše oduševljen (i čini se nekako iznenađen) mirnom atmosferom u kojoj je prošlo slavlje u Hrvatskoj nakon završne utakmice Svjetskog nogometnog prvenstva. Autor se osvrće na reakciju jednog njemačkog političara stranke zeleni turskog porijekla koji je nakon pobjede Francuske ustvrdio da je francuska momčad uspješna jer je odraz multi-kulturalnog društva. „Što bi se onda moglo zaključiti kad je u pitanju Hrvatska koja, za razliku od Francuske nema 67 nego tek nešto više od četiri milijuna stanovnika i u kojoj, ako izuzmemo Hrvate iz Bosne i Hercegovine, gotovo da i nema useljenika?", pita se autor i zaključuje kako se uspjesi sportske momčadi teško mogu projicirati i na društveni razvoj.
Švicarski dnevnik Neue Zürcher Zeitung isto tako govori o „najvećem slavlju za gubitnike jednog meča u povijesti sporta" i ukazuje na to da ovog tjedna u Hrvatskoj ništa neće biti kao inače. „Svjetsko prvenstvu je gotovo, no u Hrvatskoj se slavlje nastavlja: nakon Zagreba na programu su dočeci i u ostalim gradovima Hrvatske". U članku se citira i jedna „postarija gospođa drhtavog glasa" koja je također dočekala hrvatske reprezentativce. „Oni su zemlji vratili samopoštovanje i samopouzdanje".
Ako je predsjednica takva, kakvi su tek građani Hrvatske
Mnogi mediji s njemačkog govornog područja veliku pozornost posvećuju fenomenu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i njezinom obolu euforiji oko svjetskog prvenstva. Konzervativni dnevnik „Die Welt" ukazuje na neke njezine loše poteze u svojstvu predsjednice, recimo kada je u pitanju odnos prema susjednoj Bosni i Hercegovini i njezinoj tvrdnji o „tisućama salafista", ali njezinu ulogu u svojstvu navijačice u Rusiji ocjenjuje pozitivnom. „Na svjetskoj pozornici finala pokazala je otvorenu i toplu sliku Hrvatske", zaključuje „Die Welt" svoj članak pod naslovom „Plesati, grliti se i razbarušiti kosu - jedna malo drugačija predsjednica".
Lijevo-liberalni Süddeutsche Zeitnug govori o slikama koje su se urezale u pamćenje: pored muškaraca u odijelima na pobjedničkoj tribini svima je upadala u oči „jedna žena u kariranom koja je doprinijela tome da se Hrvatska uskoro neće moći obraniti od svih onih koji će ju htjeti posjetiti". Jer: „Ako su svi stanovnici tamo tako simpatični kao njihova predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, onda to mora biti jedna predivna zemlja".
Novi komentar