Fuchs: Nećemo ukinuti 143 škole u Hrvatskoj
Škole s manje od 150 učenika morat će postupno promijeniti status, ali neće biti ukinute, tvrdi ministar Radovan Fuchs
Ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs danas je u Hrvatskome saboru opovrgnuo medijske napise o ukidanju 143 škole koje imaju manje od 150 učenika, ističući da nije riječ ni o kakvom ukidanju škola, nego o postupnom preimenovanju matičnih u područne škole.
"Ne radi se ni o kakvom ukidanju škola na osnovi predloženog zakona. Škole s manje od 150 učenika morat će postupno promijeniti status, neće više biti matične, nego područne škole, uz uvažavanje specifičnosti, primjerice na otocima i brdsko-planinskim područjima", poručio je ministar predstavljajući izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama. Taj prijelaz iz matičnih u područne škole, kako je objasnio, provodio bi se do 2017.
Odbio je i nagađanja o otpuštanju čistačica u školama koje ne zadovolje nove, veće norme (površina škola). "Nitko ne dobiva otkaz istoga trenutka samo zato što mu u normi fali kvadratura prostora", rekao je Fuchs.
Državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa Želimir Janjić predstavio je ostale novine zakonskih izmjena, među kojima je i posebna pomoć koja će se godinu dana pružati djeci koja nedostatno znaju hrvatski jezik.
Strože norme za nastavnike
Novina je i da bi svi nastavnici trebali završiti četverogodišnji stručni studij kojim stječu određeni broj bodova u skladu s Bolonjskim sustavom, što odgovara visokoj stručnoj spremi po prijašnjim propisima.
Mijenja se i redoslijed izricanja pedagoških mjera u srednjim školama (bila bi još jedna mjera prije eventualnog isključena učenika iz škole), a mjere bi umjesto ravnatelja izricalo nastavničko vijeće. Pravilnik o normi za osnovne škole više ne bi bio reguliran kolektivnim ugovorom, nego bi ga, kao što je slučaj u srednjim školama, donosio ministar kao podzakonski akt.
Pooštrila bi se mogućnost produljenja radnog odnosa za nastavnike i školsko osoblje nakon stjecanja uvjeta za mirovinu te mogućnost da ravnatelji pred mirovinom, nakon raskida ugovora o radu, mogu otići s velikim otpremninama.
Škole bi u roku od 90 dana od stupanja na snagu zakona morale uskladiti svoje statute. O predloženim zakonskim izmjenama raspravljaju saborski klubovi.(hina/metro-portal)
Novi komentar