Eko savjet tjedna - ekološko čišćenje
Nije važan samo čist stan nego i čista priroda; saznajte kako dobro očistiti životni prostor bez štetnih kemikalija
Već smo navikli na to da sredstva za čišćenje dolaze u obliku spreja, gela, praha i mirisnih tekućina u šarenim bocama pa bez razmišljanja za njima posežemo kada je vrijeme za čišćenje stana. Međutim, radi se uglavnom o (za okoliš) vrlo opasnim kemikalijama, a zanemariti ne smijemo niti plastičnu ambalažu koja se prirodnim putem razgrađuje stoljećima. Kako čistiti kvalitetno, a ipak ekološki odgovorno?
Osnovna pravila ekološkog čišćenja
1. Sva sredstva za čišćenje upotrebljavati u minimalnim količinama (od viška glava u ovom slučaju boli).
2. Obratite pozornost na sastav i izbjegavajte agresivna sredstva.
3. Odaberite ekološki prihvatljive alternative, ako postoje.
4. Među klasična, prirodna sredstva za čišćenje ubrajaju se: ocat, žučni sapun, sirovi sapun, soda bikarbona i limunska kiselina. Saznajte kako i za što ih koristiti u članku Bakina sredstva za čišćenje na prirodnoj bazi
5. Dobre krpe, spužve i četkice uz upotrebu fizičke snage su važnije od kemikalija.
Ekološko čišćenje kupaonice
Kupaonica s WC-om predstavlja poseban higijenski izazov jer po definiciji privlači bakterije, gljivice i kamenac. Agresivne kemikalije pritom nisu ništa učinkovitije od prirodnih sredstava. Predlažemo sljedeće alternative za ekološko čišćenje kupaonice:
Staklo - nekoliko kapi octa pomiješajte s malo mlake vode i dobit ćete prirodno i jeftino sredstvo za čišćenje stakla. Tvrdokorne mrlje odstranite polovicom luka ili krumpira te isperite običnom vodom.
Pipe - ocat i limunska kiselina odstranjuju kamenac i uništavaju bakterije. Ostavite ocat da djeluje nekoliko minuta, a limunsku kiselinu dobro utrljajte suhom spužvicom.
Podovi i pločice na zidovima - otopite blago sredstvo za čišćenje u mlakoj vodi i dodajte nekoliko kapi octa. Fuge očistite starom četkicom za zube i sodom bikarbonom.
Plijesan - silikonske fuge po kojima su se nastanile gljivice najbolje je odstraniti i zamijeniti novima (ovdje u principu ne pomažu ni kemikalije). Na ostalim mjestima plijesan odstranite otopinom soli. Najisplativije je djelovati preventivno i spriječiti nastanak plijesni - pravilnim prozračivanjem i brisanjem mokrih površina.
WC - koristite sredstva na bazi limunske kiseline, a izbjegavajte antibakterijska sredstva koja su problematična za ljudsko zdravlje i potiču razvoj rezistentnih bakterija.
Cijevi - vruću vodu (npr. nakon kuhanja krumpira) prolijte u kadu/tuš ili WC.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar