Djelatnica trgovine zalivena naftom
Zašto su se ‘trgovine sapunima’ zapjenile zbog kanadskog katranskog pijeska?
Kako bi zaustavili ulazak katranskog pijeska na europskoj granici, Lush apelira na europske parlamentarce i predstavnike kanadskih vlasti da prestanu s lobiranjem i da zabrane ulazak katranskog pijeska na europsko tržište. Direktiva o kvaliteti goriva, prijedlog je zakona koji trenutno diže dosta prašine u EU parlamentu, a tiče se upravo ulaska kanadskog katranskog pijeska na europsko tržište.
Budući da se vađenjem katranskog pijeska ispušta 3 do 5 puta više CO2 nego kod konvencionalnog crpljenja nafte, postoji izgledna opasnost da se EU ciljevi smanjenja emisije CO2 ne ispune, čak štoviše- povećaju, ako katranski pijesak postane dostupan za masovniju upotrebu.
Toni Ćaleta, brand manager Lusha za Hrvatsku, Sloveniju i BiH kaže:
"Naša ovisnost o nafti tjera nas do očajnih mjera. Konkretno, kada govorimo o katranskom pijesku koje putuje prema Europi, mi strugamo samo 'dno naftne bačve', i moramo ga zaustaviti. Katranski pijesak ugrožava ljude, ubija životinje, devastira okoliš, i mi moramo povući crtu- reći dosta! Spriječimo ulazak prljavog katranskog pijeska u Europu i okrenimo se čistoj, obnovljivoj energiji."
Clayton Thomas Mueller iz organizacije Indigenous Enviromental Network kaže:
"Europa je vodeća u svijetu kada govorimo o donošenju i provođenju zakona vezanih uz zaštitu okoliša. Direktiva o kvaliteti goriva, ako prođe u svom izvornom obliku, poslat će snažnu poruku Kanadi- vaš prljavi katranski pijesak ne može se 'lijepo upakirati', u Europi ne prolazi 'zeleno pranje'!
I dok se u Sjevernoj Americi udruge indijansko-eskimskih zajednica svim snagama bore protiv katranskog pijeska, Europa im može pružiti podršku zauzimajući jasan protivni stav prema ovom prljavom gorivu. "
Novi komentar