Civilizacija nam definitivno propada?
Dostupni podaci sugeriraju da će naše odluke tijekom idućih deset godina odrediti dugoročnu sudbinu civilizacije
Iako je vikend i vrijeme nije loše, nudimo vam zanimljivu ideju koja je, izgleda, i više nego istinita - civilizacija kakvu sada poznajemo do kraja stoljeća če jednostavno nestati... vjerovali vi to ili ne.
Nova studija Gaye Herrington, direktorice KPMG-a, jedne od najvećih revizorskih tvrtki na svjetu koja pripada 'velikoj četvorci' globalnih revizorskih tvrtki, otrila je da su slavna, desetljećima stara upozorenja MIT-a o rizicima propasti industrijske civilizacije prilično točna kada se uzmu u obzir novi empirijski podaci, piše Vice.
Dok se svijet ekonomski pokušava oporaviti od pandemije, ova studija ukazuje na ključna pitanja i rizike pokušaja povratka na staro normalno. Naime, 1972. godine, tim znanstvenika s MIT-a napravio je studiju o propasti civilizacije u 21. stoljeću zbog velike eksplotacije resursa.
>> Ovo je vjerojatno kraj civilizacije kakvu poznajemo >>
Njihova studija, koja je proglašena kontroverznom, izazvala je veliku raspravu te su je u to vrijeme ismijavali stručnjaci koji su pogrešno predstavljali metodu i nalaz studije MIT-a.
No analiza stručnjaka s MIT-a dobila je potvrdu nakon studije Gaye Herrington koja je objavljenja u Yaleovom časopisu o Industrijskoj ekologiji 2020. godine, a sada je dostupna na internetskim stranicama tvrtke KPMG.
Zaključak njene studije je da trenutna putanja tzv. 'business-as-usual' modela vodi prema padu ekonomskog rasta u idućem desetljeću te može potaknuti raspad društva oko 2040. godine.
>> Kraj svijeta ili civilizacije? >>
Studija, kako piše Vice, predstavlja rad vrhunske analitičarke unutar globalne korporacije koja je ozbiljno shvatila model "granice rasta". No, sama studija nije povezana niti se provodi u ime KPMG-a i ne odražava nužno stajališta revizorske tvrtke.
Njena studija također otkriva da tehnološki napredak i povećana ulaganja mogu pomoći u izbjegavanju postojećih rizika te dovesti do novog stabilnog i prosperitetnog društva koje djeluje unutar granica planeta. Čovječanstvu je, navodi Herrington, ostalo 10 godina da se promijeni.
"U ovom trenutku, podaci se najviše poklapaju s modelima sveobuhvatne tehnologije i 'business-as-usual' koji ukazuju na usporavanje i eventualno zaustavljanje rasta u idućih deset godina, no MIT-ova studija ostavlja otvoreno pitanje hoće li ekonomski pad dovesti do raspada društva", navodi Herrington u studiji.
>> Izgleda li ovako kraj civilizacije? >>
Iako se scenarij "stabiliziranog svijeta" najmanje usko prati, još uvijek je moguća promjena putanje, odnosno okretanjem prema nekom drugom cilju, a ne rastu.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar