Arktički ocean bez leda za 20 godina
Za sve je naravno krivo globalno zatopljenje tvrde vodeći britanski znanstvenici
Bušenje te istraživanje leda tijekom rute od 450 kilometara preko sjevernog dijela Beaufortovog mora sugerira kako je to područje skoro cijelo sastavljeno od mladog, jednogodišnjeg leda, dok se ta regija tradicionalno sastojala od starog, debljeg i višegodišnjeg leda.
Peter Wadhams, profesor oceanologije sa Sveučilišta u Cambridgeu analizirao je rezultate istraživanja. Objasnio je kako će se većina leda otopiti tijekom perioda od par desetljeća, premda će onaj zimski još uvijek ostati stotinama godina. ˝Ljetni led potpuno će nestati za 20 do 30 godina. Leda u moru više neće biti. U još kraćem periodu ljetni led povući će se više na sjever prema Grenlandu, stoga će Arktički ocean tijekom ljeta biti potpuno prohodan.˝
Stručnjaci su stoga pozvali na hitnu akciju uoči UN-ovog summita o klimatskim promjenama u Copenhagenu koji će se održati ovog prosinca. Dr. Martin Sommerkorn, stručnjak i savjetnik za klimatske promjene pri WWF-u upozorava: ˝Najveća važnost ove studije leži izvan Arktika i pokazuje nam kako će ove promjene utjecati na cijeli planet. To je zbog toga što Arktik i njegov led drže krucijalnu i središnju poziciju u klimatskom sustavu Zemlje.˝
˝Sve to može dovesti do poplava koje će pogoditi jednu četvrtinu svjetske populacije, značajnog povećanja emisije ispušnih plinova te ekstremnih promjena u vremenu. Maknite led iz mora i ostajemo u mnogo toplijem i prilično drugačijem svijetu˝, dodaje Sommerkorn.
Prosječna debljina leda izmjerenog tijekom istraživanja iznosila je 1,8 metara, što je dubina za koja se smatra nedovoljnom da izdrži ljetno otapanje.
Novi komentar