Život u gradovima loš je za zdravlje
Osobe koje žive u gradovima su manje izložene tzv. dobrim bakterijama koje imaju pozitivan učinak na zdravlje, sugerira istraživanje provedeno u Južnoj Americi
Moderno doba donijelo je nova pravila življenja, a iako su gradovi oduvijek privlačili ljude, izgleda da je došlo vrijeme da se trend preseljenja obrne iz jednostavnog razloga - zdravlja.
Naime, veliko istraživanje provedeno u Južnoj Americi pokazalo je da u gradovima ljudi nisu dovoljno izloženi blagotvornim učincima dobrih bakterija kojih, zapravo - gotovo da i nema.
Nasuprot tome, domovi u urbanim područjima su imali izraženiju prisutnost bakterija povezanih s ljudskom prisutnošću, piše stručni časopis Science Advances.
To može ukazati na povećanje transmisije bakterija koje uzrokuju bolesti, pojašnjavaju znanstvenici s New York University koji su proveli novo istraživanje.
Manja izloženost dobrim bakterijama je već povezivana s većim rizikom za alergije i astmu.
U novoj studiji su proučavani uzorci bakterija prikupljeni na četiri lokacije s različitim stupnjem urbanizacije - u izoliranom selu u džungli, uobičajenoj ruralnoj zajednici, gradu srednje veličine te velikom gradu.
Znanstvenici dodaju kako je uz pomoć uzorka bakterija prikupljenih s podova i zidova stambenih prostora bilo moguće zaključiti na kojoj od proučavanih lokacija se ti domovi nalaze.
Novi komentar