« Ekosfera
objavljeno prije 1 dan i 3 sata
GREENPEACE

Zabranite sve nove fosilne projekte za sigurniju budućnost!

Greenpeaceovo otvoreno pismo: zabranite sve nove fosilne projekte za sigurniju budućnost!

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Maja Bota)
Više o

Greenpeace

,

fosilna goriva

Aktivisti Greenpeacea na trasi plinovoda Zlobin-Bosiljevo transparentima 'Krivi smjer' i 'Ne novim fosilnim projektima' poručili su Europskoj uniji i njenim državama članicama da zaustave sva ulaganja u nove fosilne projekte dok još nije prekasno, kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo unutar 1,5°C. Ovom simboličnom akcijom Greenpeace je predstavio otvoreno pismo koje je do sada potpisalo više od 70 tisuća građana diljem EU, a potpise hrvatskih građana Greenpeace će priključiti europskoj inicijativi i zahtjevima Europskoj uniji za sigurnu i pravednu budućnost.

U Europskoj uniji posebnu opasnost predstavlja ekspanzija infrastrukture fosilnog plina, što  dugoročno Europu gura u energetsku ovisnost, dok se novac baca na beskorisne projekte, umjesto da se ulaže u stvarna rješenja - obnovljive izvore energije. Daljnja europska ovisnost o fosilnom plinu dovodi do rastućih računa za energiju, sve više bolesti i smrtnih slučajeva, uništavanja prirode i klimatskog kaosa.

- Živimo u klimatskoj krizi i ljudi već trpe njene posljedice. Daljnje bušenje i eksploatacija plina, nafte i ugljena te izgradnja nove fosilne infrastrukture predstavljaju egzistencijalnu prijetnju našem društvu i prirodi koja nam omogućuje život na planetu. Stoga tražimo zabranu svih novih fosilnih projekata diljem EU, obustavu svih javnih ulaganja u fosilne projekte i potpuno napuštanje fosilnih goriva, na pravedan način i uz plan napuštanja plina najkasnije do 2035. godine - istaknula je Petra Andrić, voditeljica kampanje Greenpeacea u Hrvatskoj.

Podsjetila je i na Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan (NECP), s čijom ažuriranom verzijom Vlada RH debelo kasni. Konačna verzija trebala je biti predana Europskoj komisiji do kraja lipnja ove godine, a još nije dospjela ni na javno savjetovanje. Dosadašnji planovi nisu bili dovoljno ambiciozni te su se previše zasnivali na fosilnim gorivima.

Klimatska kriza sve brže nas baca iz jednog vremenskog ekstrema u drugi. Znanost je jasna: moramo prestati otvarati nove plinske i naftne bušotine želimo li izbjeći potpuni klimatski kolaps.

- Ulaganje u novu plinsku infrastrukturu je poput stiskanja papučice gasa u automobilu koji juri prema litici. Jedino što nam preostaje je da što prije povučemo ručnu kočnicu. Ako već vlade država članica nisu voljne zaustaviti nezasitnu pohlepu fosilnih kompanija, vrijeme je da EU poduzme korake i zabrani nove infrastrukturne projekte za fosilna goriva diljem Europe. To je pitanje i sigurnosti i pravde za sadašnje i buduće generacije - zaključila je Andrić, pozivajući građane Hrvatske da svojim potpisom podrže otvoreno pismo.

30.10.2024. 07:52:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh