U Europi svi kupuju 'lažnjake'
Više od jedne četvrtine kupaca kupuje bar povremeno proizvode krivotvorenih robnih marki.
Tako je 28 posto od ukupno 2500 ispitanika u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj i Nizozemskoj izjavilo da je u protekle tri godine kupilo proizvode krivotvorenih robnih marki, dok je kod mlađih ispitanika taj udio bio čak i viši, navodi se u studiji koju je po narudžbi Ernst & Younga izradio institut Valid Research iz Berlina.
Nema srama
U više od 60 posto slučajeva ispitanici su naveli da su svjesno posegnuli za krivotvorenim proizvodom. "Krivotvorenje je u međuvremenu postalo sasvim prihvatljiva praksa", zaključio je voditelj istraživanja Peter Schommer, napominjući da devet od 10 potrošača smatra da takve kupovine nisu nimalo narušile njihov ugled kod obitelji i prijatelja.
Industrija pak zbog krivotvorenja gubi oko 35 milijardi eura godišnje, što odgovara dva posto prometa cijele branše proizvođača robe za široku potrošnju, ističu autori studije.
Krivotvore čak i lijekove
Njemačko udruženje proizvođača poznatih robnih marki, koje okuplja oko 400 njemačkih poduzeća, zatražilo je oštrije kazne za krivotvoritelje i bolje informiranje potrošača. Krivotvoritelje se rijetko otkriva a još rjeđe kažnjava, upozorio je čelnik udruženja Christoph Kannengiesser, zatraživši za njih minimalnu zatvorsku kaznu u trajanju šest mjeseci.
Paleta krivotvorenih proizvoda danas je vrlo široka i obuhvaća razne proizvode, od ljepila preko parfema do jela za brzu pripremu i čokolade, ističe Schommer iz Valid Researcha. Europska je unija nedavno upozorila i na sve učestaliju pojavu krivotvorenih lijekova. (HINA)
Novi komentar