Tržišta se nalaze u najtežoj situaciji nakon Drugog svjetskog rata
Predsjednik Središnje europske banke ocijenio je da se tržišta nalaze u najtežoj situaciji nakon Drugog svjetskog rata
Tržišta se nalaze u najtežoj situaciji nakon Drugog svjetskog rata, možda čak i nakon Prvog, ocijenio je Trichet.
"Živjeli smo i živimo u stvarno dramatičnim vremenima", nastavio je i ocijenio da je prije europske odluke o osnivanju kriznog fonda za posrnula gospodarstva unutar eurozone, na tržištima zavladala panika. "Tržišta više nisu funkcionirala, činilo se da je stanje ponovo isto kao nakon stečaja Lehmann Brothersa u rujnu 2008", rekao je Trichet za prošli tjedan.
Šestog i sedmog svibnja, netom prije nego što je Europska unija odlučila izdvojiti 750 milijardi eura u krizni fond za eurozonu, kako bi se izbjeglo širenje grčke krize na druge zemlje, svjetske burze su zabilježile teške gubitke.
Trichet se zauzeo za ostanak Grčke u eurozoni i pozvao na "kvantni skok u uzajamnom nadzoru ekonomske politike u Europi".
"Trebaju nam bolje strukture za spriječavanje lošeg ponašanja", rekao je Trichet i dodao da "trebamo učinkovitu implementaciju uzajamnog nadzora". "Trebaju nam učinkovite sankcije za kršenja sporazuma o stabilnosti i rastu", istaknuo je Trichet upozorivši da bi problemi nastali zbog prezaduženosti Grčke i dalje mogli pogoditi i druge članice eurozone. "To bi se moglo dogoditi vrlo brzo, katkad za samo nekoliko sati", kazao je Trichet. (hina/metro-portal)
Novi komentar