Tko je srušio malezijski Boeing 777
Iako se ne govori o tomu tko bi raketu mogao ispaliti, mediji u SAD-u citiraju neke vladine krugove koji jasnog krivca vide na strani Rusije
Sve indicije upućuju na jedno: zrakoplov malezijske zrakoplovne kompanije Malaysia Airlines koji je prometovao na liniji Amsterdam-Kuala Lumpur, oboren je u četvrtak (17.7.) predvečer iznad istočne Ukrajine. Trenutno se traži odgovor na pitanje otkuda je ispaljena raketa koja je oborila civilni zrakoplov i uzrokovala smrt 298 putnika i članova posade.
Teroristički čin
Ukrajinsko ministarstvo unutarnjih poslova je već nakon prve vijesti o padu zrakoplova šezdesetak kilometara zapadno od ukrajinsko-ruske granice proširilo vijest da su zrakoplov oborili ruski separatisti koji pod kontrolom drže područje u istočnoj Ukrajini gdje je Boeing 777 i pao. Separatisti su odmah odgovorili protuoptužbom u smjeru Kijeva i objasnili kako oni niti ne posjeduju oružje koje bi bilo u mogućnosti oboriti zrakoplov s tako velikih visina.
Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je vodstvo u Kijevu te zaključio kako do tragedije ne bi došlo da Ukrajina nije ponovno započela s borbenim djelatnostima na istoku zemlje. Washington zasad ne optužuje niti jednu stranu nego gotovo sigurno polazi od toga da je zrakoplov oboren raketom zemlja-zrak.
Iako se ne govori o tomu tko bi raketu mogao ispaliti, mediji u SAD-u citiraju neke vladine krugove koji jasnog krivca vide na strani Rusije. Zasad se jedino zna da se u zrakoplovu nalazilo 154 Nizozemaca, 27 Australaca, 23 Malezijca i 15 članova posade, također Malezijaca. Među žrtvama su navodno i četiri njemačka državljanina. Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier izrazio je zaprepaštenost obaranjem civilnog zrakoplova i zatražio "temeljitu istragu" neutralnog međunarodnog istražnog povjerenstva. Za petak (18.7.) poslijepodne je sazvana izvanredna sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Tko je kriv?
Ukrajinsko ministarstvo unutarnjih poslova govori o ruskom raketnom sustavu Buk koji je u stanju oboriti ciljeve i do 25.000 metara visine. Stručnjak za oružje Heinrich Großbongardt rekao je u razgovoru za Deutsche Welle kako je "potpuno neuobičajeno" da pobunjeničke postrojbe raspolažu raketnim sustavima koji bi mogli oboriti zrakoplove s takvih visina.
"U pravilu neregularne vojske raspolažu bacačima koji dopiru najviše do 5.000 metara visine", objašnjava Großbongardt. No vođa ruskih separatista Igor Girkin "Strelkov" je u četvrtak poslijepodne preko Facebook stranice poručio kako su njegovi vojnici oborili jedan ukrajinski vojni zrakoplov a snimke koje je objavio sliče snimkama oborenog malezijskog Boeinga.
Kasnije je unos izbrisan s Facebook stranice. U međuvremenu su mnoge zrakoplovne linije promijenile uobičajenu rutu iznad Ukrajine.
Novi komentar