Što prijeti planeti Zemlji sljedeće dvije godine?
Kriza visokih životnih troškova kao posljedica inflacije izazvane ratom u Ukrajini i ponovnim otvaranjem gospodarstva nakon pandemije covida, najveća je prijetnja planetu u sljedeće dvije godine
Svijet je stvarno prenapregnut, osim ratova i ostalih grozota dolazi stvarna prijetnja u sljedeće dvije godine - kriza visokih životnih troškova.
Ta prijetnja, koja stvara snažne napetosti u brojnim regijama svijeta, milijune ljudi gura u veliko siromaštvo te potiče društvene napetosti, veća je prijetnja od prirodnih katastrofa i ekstremnih klimatskih događaja koji su svrstani u najveći dugoročni rizik.
"Sukobi i geoekonomske napetosti izazvali su niz planetarnih prijetnji koje su duboko međusobno povezane", stoji u priopćenju kojim je u srijedu popraćena objava izvješća o prijetnjama planetu za 2023. godinu.
"Pritisci će potrajati iduće dvije godine"
U istraživanju pripremljenom za Svjetski gospodarski forum (WEF) koji se svake godine održava u švicarskom zimovalištu Davosu sudjelovalo je 1200 stručnjaka i čelnika koji donose odluke važne za planet.
"Svjetska pandemija i rat u Europi u prvi su plan doveli krizu energije, inflaciju, krizu hrane i sigurnosti", navodi se u priopćenju.
Druge su velike prijetnje "polarizacija društava dezinformacijama i netočnim informacijama" te "geoekonomski ratovi".
Rizici koje su nabrojili autori studije obuhvaćaju "pritiske na opskrbu energijom i hranom, a to će potrajati, prema predviđanjima, iduće dvije godine".
"Cijene energije i kamate vrtoglavo rastu"
Snažno rastu troškovi života i troškovi zaduživanja" jer cijene energije i kamate vrtoglavo rastu, navodi se.
Takva kretanja "štete borbi protiv drugih dugoročnih prijetnji, prvenstveno protiv klimatskih promjena" i urušavanja bioraznolikosti, navodi WEF.
"Ako svijet ne počne djelotvorno surađivati na ublažavanju (klimatskih promjena) i prilagodbi klimatskim promjenama u idućih deset godina, slijedit će planetarno zagrijavanje i uništavanje okoliša", ističe se u tekstu.
Novi komentar