Samo je Sanader dužan izvještavati Sabor o stanju države!?
Predsjednik vlade jednom godišnje mora Saboru izvjestiti o stanju države - no, odredba se odnosila samo na Sanadera
Saborski Klub HNS/HSU predložio je danas novinarima da otvore novu rubriku "Vjerovali ili ne", izvijestivši da im je Vlada kao razlog nepoštivanja obveze da jednom godišnje Sabor izvještava o stanju države navela da takav saborski zaključak nije obvezivao Vladu, već samo bivšeg premijera Ivu Sanadera.
Predsjednica Kluba Vesna Pusić je na konferenciji za novinare podsjetila da je tadašnja potpredsjednica vlade Jadranka Kosor u listopadu 2008. u ime Banskih dvora prihvatila HNS-ov zaključak da predsjednik vlade jednom godišnje podnosi Saboru izvješće o stanju države.
Sabor je potom, u nešto izmijenjenom obliku (nije prošao HNS-ov prijedlog da se to izvješće podnosi na prvoj saborskoj sjednici u godini), i izglasao takav zaključak sa 118 glasova za, dva suzdržana i jednim protiv, te obvezao vladu na podnošenje godišnjeg izvješća.
Budući da vlada nije podnijela izvješće za 2009., HNS-ov zastupnik Goran Beus Richembergh nedavno je pismeno upitao vladu zbog čega se ne pridržava zaključka Sabora, na što je vlada prije nekoliko dana odgovorila da je taj zaključak obvezivao samo tadašnjeg premijera Ivu Sanadera, te da se ne odnosi na njegovu nasljednicu Jadranku Kosor.
"Navedenim zaključkom nije bila zadužena Vlada Republike Hrvatske da jednom godišnje podnosi izvješće o stanju u državi, već je bio zadužen predsjednik Vlade Republike Hrvatske i to upravo određeni predsjednik, onaj na kojeg se odnosi Prijedlog za pokretanje pitanja povjerenja, dr. sc. Ivo Sanader", stoji u odgovoru vlade koji su HNS-ovci podijelili novinarima u Saboru.
"Inzistiramo da se ovaj zaključak provede i da se ne potcjenjuje Sabor, klubove i zastupnike slanjem ovakvih odgovora da se zaključak Sabora odnosi samo na tadašnjeg predsjednika vlade", poručila je Pusić.
Richembergh je rekao da se pisati vladi odlučio jer je 2009. bila "izrazito bremenita", te jer na izvještavanje parlamenta o stanju države gleda kao na priliku uspostave čvrste suradnje između Sabora i Vlade i postizanja visoke razine suglasnosti oko važnih odluka.
Stav vlade koji proizlazi iz njezina odgovora nazvao je pristupom "ja rekla ja porekla", koji je premijerka Kosor, rekao je, pokazala u više navrata "kao apsolutni manjak dodira sa stvarnošću".
"Ako predsjednica vlade pokazuje taj manjak dodira sa stvarnošću, onda nam se ne piše dobro, onda će i politika koju vodi biti nerealna i polaziti od potpuno krivih postavki", kazao je HNS-ovac.(hina/metro-portal)
Novi komentar