Sabor sutra o promjenama ustava
Na repertoaru: referendum o ulasku u EU, slanje vojske van granica, neovisna narodna banka, revizija, izbor sudaca i druge 'poslastice'
Hrvatski će sabor sutra nastaviti zasjedanje raspravom o pokretanju ustavnih promjena, na temelju vladina nacrta. Vlada predlaže izmjene Ustava nužne za zatvaranje nekoliko pregovaračkih poglavlja i ulazak Hrvatske u Europsku uniju.
Ustav sada propisuje stroge uvjete za uspjeh tog referenduma, po kojima bi za referendumsku odluku trebala većina svih upisanih birača, što je, po vladinu tumačenju, nemoguće ispoštovati.
Vlada zato predlaže da se na referendumu o ulasku Hrvatske u EU odlučuje većinom birača koji su glasovali u Hrvatskoj, uz uvjet da mu je pristupila većina od ukupnog broja birača.
Premijerka Jadranka Kosor kazala je, pak, da je vlada otvorena za razgovor o idejama da se ti uvjeti dodatno ublaže, kako bi se olakšao ulazak Hrvatske u EU.
Blaže uvjete vlada je predvidjela i za slanje pripadnika Oružanih snaga RH izvan granica Hrvatske, o čemu bi Sabor, umjesto dvotrećinskom, mogao odlučiti kvalificiranom većinom.
Vlada predlaže i da se Ustavom omogući izručivanje hrvatskih državljana pravosudnim tijelima drugih članica nakon ulaska Hrvatske u EU, a predvidjela je i mogućnost potpisivanja takvih ugovora sa zemljama izvan EU.
Ustavom bi se utvrdilo obvezno i svima dostupno opće obrazovanje, potpuna neovisnost Hrvatske narodne banke i Državne revizije, kao i o politici neovisan izbor sudaca i pravosudnih dužnosnika. Utvrdilo bi se i da nema zastare za kaznena djela u pretvorbi i privatizaciji.
U Izvorišne osnove Ustava vlada predlaže vratiti bošnjačku i slovensku nacionalnu manjinu, a premijerka Kosor je kazala kako nema ništa protiv da uđu i sve 22 manjine.
Ustavnim promjenama Sabor će pristupiti na prijedlog Odbora za Ustav, no zastupnici sutra neće glasovati o samom vladinu nacrtu, nego će ga samo raspraviti.
Vladin će nacrt zatim u proceduri pričekati najavljeni zajednički prijedlog oporbenih klubova, o kojemu će se odvojeno raspravljati na plenarnoj sjednici.
Stranke će zatim osnovati zajedničku radnu skupinu koja bi trebala utvrditi koji prijedlozi mogu dobiti potporu dvotrećinske većine zastupnika, odnosno usuglasiti zajednički prijedlog ustavnih promjena koji će predložiti Saboru. (hina/metro-portal)
Novi komentar