Rusija odustaje od plinovoda preko Balkana?
Od svih bi se predloženih tokova plina moglo odustati ako Turska ne popusti
Već dugo traje natjecanje oko dva projekta plinovoda koji bi sezao do juga Europe: jedan je europski projekt Nabucco, kojeg podržavaju OMV iz Austrije, MOL iz Mađarske, RWE iz Njemačke, bugarski Bulgaria Energy Holdnig, rumunjski Transgaz i Botas iz Turske. Glavni argument tog projekta jest da bi se time u Europu dovodio plin iz Kaspijske regije što bi konačno prekinuo praktični monopol Rusije na tržištu plina za Europu.
Ključ je - Turska
Moskva zato gura projekt Južni tok gdje je Rusija obećala da će prolaziti preko Rumunjske, Srbije, Mađarske, Slovenije i Austrije i koji bi trebao prenositi 63 milijarde kubičnih metara plina na godinu. Ali i jedan i drugi plinovod ne mogu zaobići jednu zemlju - Tursku koja oklijeva dati dozvolu za početak ispitivanja. Moskva se još od lipnja prošle godine trudi dobiti dozvolu za gradnju dionice plinovoda kroz tu zemlju, a i posljednji razgovor ruskog predsjednika s turskim premijerom ovog tjedna (16.3.) je ostao bez rezultata.
Ruski Gazprom je zato tamošnjim medijima otkrio kako taj koncern i ruska vlada razmišljaju i o "jeftinijoj varijanti" plinovoda Južni tok. I ruski podpredsjednik vlade Igor Sečin govori o mogućnosti da se, umjesto plinovoda, izgradi postrojenje za ukapljivanje plina na Crnom moru i da se od tamo brodovima prenosi do potrošača u Europi.
Rusija blefira
Ruska strana je u svakom slučaju uvjerena kako Turska u pregovorima zapravo želi postići samo jedno: povoljniju cijenu plina za vlastite potrošače i da se u tim pregovorima u jednom trenutku mora razmisliti i o alternativi. Mediji citiraju i Mihaila Korčemkina iz instituta East European Gas Analysis koji je pak uvjeren da je prijetnja o "jeftinijoj varijanti" - obična pregovaračka varka Rusije. On je uvjeren kako je ruski premijer Putin previše snage i previše svog ugleda uložio u projekt South Stream, da bi od toga samo tako mogao odustati. Konačno, dio cijene prilikom kupovine Naftne industrije Srbije je bilo i obećanje da će tom zemljom prolaziti ogranak tog plinovoda.
Formalno, Turska od voditelja projekta Južnog kraka uvijek iznova traži dokumente i studije, koje oni nemaju ili čak nisu u stanju dostaviti upravo zbog okolišanja nadležnih tijela - opet u Turskoj. Tako je tek prije mjesec dana ruskom koncernu Turska dopustila istraživanje morskog tla gdje bi trebala biti položena cijev plinovoda - ali ta istraživanja neće početi prije 31. svibnja ove godine. Utoliko je i Korčemkin uvjeren kako bi još dugo moglo potrajati dok se ne postigne dogovor s Turskom - ili doista do prekida projekta South Stream.
Novi komentar