Reality programi povećavaju želju za plastičnom operacijom
Različiti reality programi tinejdžerima nameću nerealne standarde i tako utječu na njihov svakodnevni život
Reality programi posljednjih godina sve su češći, a ne priča se mnogo o njihovim učincima, pogotovo na mlade ljude koji su podložniji onome što se prikazuje na televiziji. Psihologinja Charlotte Markey s istraživačkog sveučilišta Rutgers-Camden i njezin suprug Patrick Markey sa Sveučilišta Villanova istražili su povezanost reality showova i odlaske na plastične operacije.
U studiji objavljenoj u časopisu Body Image pokazali su da se tinejdžeri koji često gledaju realityje češće i sami žele podvrgnuti plastičnim operacijama.
Istraživanje su proveli na gotovo 200 ispitanika koji su u prosjeku imali 20 godina. Ispitanici nisu znali koja je točno namjera istraživanja, a trebali su izraziti svoje mišljenje o emisijama koje s bave ekstremnim promjenama izgleda.
>> Televizija negativno utječe na sposobnost govora djece
Rezultati su pokazali da žene više od muškaraca žele estetsku operaciju, a gledatelji showa o promjeni izgleda bili su spremniji i sami se odlučiti na estetsku operaciju od onih koji ne gledaju takve emisije.
Osim toga, utjecaj realityja, bez obzira kojom temom se bave, postavlja mnoga pitanja o tome što se gledateljima nameće kao realno i kako to utječe na njihov svakodnevni život.
''Postoji kulturni kontekst da nikad nismo zadovoljni s našim fizičkim izgledom... Moramo učiti djecu da budu kritični prema porukama koje primaju i reći im pozitivne stvari kako bi njegovali samopouzdanje'', kaže Charlotte Markey.
Novi komentar