Proizvedena umjetna koža koja je slična ljudskoj
Znanstvenici su uspjeli proizvesti prototip e-kože koja je vrlo slična ljudskoj što se tiče mekoće i osjetljivosti
Roboti bi uskoro mogli imati osjet dodira gotovo jednako razvijen kao u ljudi, a osobama s amputiranim ekstremitetima mogao bi se vratiti dio osjeta zahvaljujući radu na "elektroničkoj koži" koju su nedavno izumila dva stručna tima iz Kalifornije. Među pet osjeta, vid i sluh je razmjerno lako proizvesti elektroničkim putem i istraživanja su daleko odmakla na tom području.
No okus, miris i osjet i dalje je iznimno teško oponašati i dosad ostvareni rezultati su sasvim osrednji u usporedbi s ljudskim sposobnostima.
Skupine znanstvenika s dvaju kalifornijskih sveučilišta čiji su radovi objavljeni u časopisu Nature Materials uspjeli su različitim postupcima proizvesti prototip umjetne kože koja je vrlo slična ljudskoj što se tiče mekoće i osjetljivosti.
>>Roboti budućnosti već su među nama
"Ako želimo da robot slaže posuđe, moramo ga prvo naučiti kako da pritom ne razbije čašu",
rekao je
profesor Javey.
Tranzistori u gumenom sloju
Sintetska "koža" koju je izumio tim američke znanstvenice kineskog podrijetla Zhenan Bao, a koja je zapravo poseban vrlo osjetljivi gumeni sloj u koji su ugrađeni sićušni tranzistori, može tako osjetiti mušicu na svojoj površini od samo 20 mg.
No stručnjaci ipak ističu da se osjet dodira takve kože još ne može uspoređivati s ljudskom, napose kada je riječ o osjetu boli.
Drugi stručni tim vodio je Ali Javey, profesor računalnih znanosti na sveučilištu u Berkeleyju. Njihova "e-koža" sastoji se od nano-žica sačinjenih od germanija i silikona postavljenih u tanki sloj polimida. Na vrhu su zatim položili nano-tranzistore i također tanki sloj gume osjetljiv na dodir. Prototip takve "kože", površine 49 četvornih centimetara, može osjetiti pritisak od 0 do 15 kilopaskala, što je usporedivo sa snagom koja se koristi za svakodnevne aktivnosti poput tipkanja ili držanja nekog predmeta.(hina/metro-portal)
Novi komentar