« Svijet
objavljeno prije 15 godina i 4 mjeseca
Ubrzan porast populacije

Prijeti li nam opća glad za 40 godina?

Da bi se buduće stanovništvo nahranilo, poljodjelci će do 2050. morati proizvoditi milijardu tona žitarica više, 3 milijarde umjesto 2,1 milijarde danas

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Corbis)
Više o

glad

,

porast populacije

,

Svjetska organizacija za hranu

Do 2050. godine svijet će morati proizvoditi 70 posto više hrane kako bi nahranio novih 2,3 milijardi ljudi kojih će tada, prema UN-ovim predviđanjima, biti 9,1 milijardu, ocijenila je svjetska organizacija za hranu (FAO).

"FAO je oprezno optimističan o potencijalu svijeta da nahrani stanovništvo do 2050.", rekao je Hafez Ghanem, zamjenik generalnog direktora FAO-a, prenijela je agencija AFP. Organizacija sa sjedištem u Rimu sazvala je za 12. i 13. listopada Forum stručnjaka koji trebaju razmotriti strategije za budućnost.

Predviđa se da će do 2050. broj stanovnika sa sadašnjih 6,8 milijardi narasti na 9,1 milijardi, pretežito u zemljama u razvoju, što je velik porast u odnosu na sadašnju brojku. Najveći rast stručnjaci predviđaju u subsaharskoj Africi i to 108 posto, odnosno 910 milijuna ljudi. Najslabiji rast bio bi u istočnoj i jugoistočnoj Aziji: 11 posto ili 228 milijuna ljudi.

Da bi se to buduće stanovništvo nahranilo, poljodjelci će do 2050. morati proizvoditi milijardu tona žitarica više, 3 milijarde umjesto 2,1 milijarde danas. Proizvodnja mesa morat će porasti više od 200 milijuna tona i doseći 470 milijuna tona, navodi FAO.

Rast će i potražnja za biogorivom, ovisno napose o cijeni energije i politikama pojedinih vlada. Proizvodnja hrane povećat će kroz 90-postotno povećanje prinosa.

No za veću proizvodnju hrane trebat će povećati obradive površine za 120 milijuna hektara u zemljama u razvoju, napose u subsaharskoj Africi i Latinskoj Americi.

U svijetu ima dovoljno zemlje da se prehrani buduće stanovništvo, no velik dio te buduće obradive zemlje neuporabljiv je zbog kemijskih i fizičkih zapreka, endemskih bolesti, nepostojanja infrastrukture i drugih teškoća.

Globalni izvori svježe vode dostatni su, ali nisu ravnomjerno raspoređeni, ističe FAO. Nestašice vode alarmantne su u nekim područjima, primjerice na sjeveru Afrike i jugu Azije, prenosi Reuters. Potrebe za vodom za navodnjavanje obradivih površina trebale bi se povećavati sporije, ali bi svejedno trebale porasti za 11 posto do 2050. (hina/metro-portal)

23.09.2009. 14:50:42
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh