Prepoznajte krizu srednjih godina
Kriza srednjih godina nije nikakva bolest niti poremećaj nego proces kojega neki doživljavaju intenzivnije, a neki uopće ne dožive
Kriza srednjih godina ne bira - pogodit će osobe oba spola, a što je najgore, doći će u različito vrijeme, iako su promjene zapravo jednakomjerne i prilično spore.
Jesu li sumnje u sebe i stres osobito snažni tijekom četrdesetih i potiču li temeljna restrukturiranja ličnosti, kako to pojam kriza srednjih godina implicira?
Tek toliko da znate - kriza srednjih godina nije nikakva bolest niti poremećaj nego proces kojega neki doživljavaju intenzivnije, a neki uopće ne dožive.
Ipak postoje neki simptomi pomoću kojih možemo prepoznati da se osoba bori s krizom srednjih godina, a to su:
- potištenost, usamljenost i povlačenje iz društva,
- osjećaj manje vrijednosti,
- depresija, anksioznost i tjeskoba,
- iznenadna potreba za promjenama okoline ili vlastitog izgleda,
- pokazivanje dječjeg ili mladenačkog ponašanja,
- donošenje naglih i impulzivnih odluka,
- teže nošenje sa stresom,
- česte promjene raspoloženja,
- manjak interesa za neka područja života.
U krizi srednjih godina je česta pojava regresije, odnosno obrambenog mehanizma kojega osoba koristi kako bi se vratila na ranije, već prevladane faze razvoja.
Istraživači smatraju da postoje velike individualne razlike u reakcijama na sredovječnost te da se kriza srednjih godina ne javlja kod svakoga.
Muškarci i žene se značajno razlikuju u svojem poimanju sredovječnosti, a neka istraživanja su dobila i konkretne podatke kakva je razlika u pitanju.
Za muškarce je vjerojatnije da se značajne životne promjene dogode u ranim četrdesetima. Neki muškarci te životne promjene ne percipiraju kao krizu nego kao proces tranzicije u nove životne izazove.
Kriza srednjih godina kod žena je vjerojatnije pomaknuta prema kasnim četrdesetima i pedesetima kada im smanjivanje roditeljskih odgovornosti daje vremena i slobode da se suoče s osobnim pitanjima.
Sve u svemu - ništa strašno, ne brinite!
Novi komentar