Policija nije smjela uhititi prosvjednike u Varšavskoj
POGLEDAJTE VIDEO - Suprotno tvrdnjama policije, aktivisti nisu remetili javni red i mir, niti su se opirali uhićenju, presudio je Prekršajni sud
Prekršajni sud u Zagrebu presudio je u korist prosvjednika iz Varšavske ulice, ustvrdivši da ih policija nije smjela uhititi jer nisu pružali otpor niti remetili javni red i mir, no iz policije poručuju da je njihova akcija bila zakonita te da će se na presudu žaliti.
"Upoznati smo s presudom i sukladno uputama o pravnom lijeku podnijet ćemo žalbu Visokom prekršajnom sudu", kazala je glasnogovornica zagrebačke policije Aleksandra Ljuba.
Odluku prekršajnog suda, koja je u Policijskoj upravi zagrebačkoj zaprimljena jučer, nije željela komentirati. Dodala je tek da će sve argumente protiv presude policija navesti u žalbi koja mora biti poslana osam dana od primitka prvostupanjske presude.
U presudi, koju je Prekršajni sud donio 26. veljače, stoji da četvorica privedenih aktivista nisu trebali biti privedeni jer, suprotno policijskim tvrdnjama, nisu remetili javni red i mir ili se opirali uhićenju, kako je u prijavama navela zagrebačka policija.
Predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević izjavio je kako je zadovoljan presudom, ali da članovima Udruge i dalje nije jasno zbog čega su morali biti uhićeni i 14 sati zadržani u policiji.
U Zelenoj akciji smatraju da je iz presude Prekršajnog suda jasno da im je prekršeno ustavno pravo na javno okupljanje i prosvjede, posebice što je skup u Varšavskoj bio uredno prijavljen.
"Bez obzira na ovakvo kršenje naših prava nastavit ćemo s prosvjedima i građanskim neposluhom za obranu pješačke zone", najavio je Tomašević.
U uhićenja prosvjednika, koji su pokušali spriječiti početak izgradnje ulaza u podzemnu garažu u Varšavskoj, policija je krenula 11. veljače oko tri sata ujutro, nekoliko sati nakon velikog prosvjednog skupa na istom mjestu. U postaju su odvedena 23 prosvjednika, no samo ih je četvero dovedeno pred prekšajnog suca pod optužbom da su, uz remećenje javnog reda i mira, pružali otpor.
Policija je tada odbacila sve kritike da su nepotrebno primijenili silu riječima da se radilo tek o "pružanju asistenciji" komunalnom redarstvu.
Akciju je pravdao i ministra unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, dok su je najoštrije osudile brojne udruge civilnog društva, neki vijećnici zagrebačke Gradske skupštine, ali i novoizabrani predsjednik Ivo Josipović, koji tada još nije stupio na dužnost. (hina/metro-portal)
Novi komentar