Ogromna šuma duž kontinenta spašava Afriku od dezertifikacije?
Afriku bi mogao "podijeliti" zeleni šumski zid kako bi se spriječilo daljnje širenje Sahare
Širenje pustinje, tzv. dezertifikacija u Africi ugrožava živote nekoliko tisuća ljudi koji žive na graničnom području između Sahare na sjeveru i plodnije regije Sudan na jugu.
Za spas Afrike već se neko vrijeme predlaže sadnja ogromne šume koja bi se prostirala od Atlantika do Indijskog oceana, tj. od Dakara do Dijboutija. Vjeruje se da bi takav "zeleni zid" spriječio širenje pustinje i omogućio život stanovnicima okolnog područja.
Šumski pojas bio bi dugačak 7000 i širok 15 kilometara. Ideju je prije pet godina iznio nigerijski predsjednik Olusegun Obasanjo, a deset zemalja se obvezalo da će unutar 30 godina posaditi odgovarajući broj stabala.
Međutim, konkretne akcije još nisu poduzete. U posljednje dvije godine posađeno je samo 10 kilometara šume, iako su životni uvjeti u zoni Sahela iz godine u godinu sve teži. Stanovništvo je ovisno o poljoprivredi i ratarstvu, a plodnog tla ima vrlo malo.
Zeleni zid mogao bi zaustaviti vrlo agresivnu dezertifikaciju. Korijenje bi tlu trebalo dati toliko potrebnu stabilnost, a biljke bi stvorile povoljnije životne uvjete.
"Ne vjerujemo da će projekt zaživjeti. Jednostavno ne postoji politička volja za njegovu realizaciju, a i stanovništvo bi devastiralo šumski prostor jer svakodnevno koriste drvo za paljenje vatre", poručuju iz Oceaniuma, najveće ekološke udruge u Senegalu.
"Ideja je dobra, ali lokalno stanovništvo još nije dovoljno osvješteno. Također, razvijenim zemljama projekt služi samo za poboljšanje imidža i nisu spremne doista pomoći", upozoravaju iz Oceaniuma aludirajući na francuski Danone koji je financirao 5000 hektara šume kako bi kompenzirao onečišćenja koja ta kompanija čini u nekim drugim krajevima.
Novi komentar