Njemačka treba pola milijuna useljenika godišnje
Njemačkoj već sada nedostaje velik broj stručne radne snage i stručnjaci traže hitno donošenje programa za useljevanje
Njemačka bi trebala najmanje 500.000 stranaca godišnje kako bi prevladala drastični manjak stručne radne snage i smanjenje gospodarskog učinka, izjavio je danas predsjednik Instituta za ekonomska istraživanja (DIW) Klaus Zimmermann u razgovoru za dnevnik "Hamburger Abendblatt".
"Nama je hitno potrebna radna snaga iz inozemstva i to najmanje 500.000 useljenika godišnje ukoliko ne želimo da se njemačko gospodarstvo počne smanjivati", rekao je Zimmermann. On je ukazao na ubrzani proces starenja društva i manjak radne snage koji bi se u godinama koje dolaze mogao još pogoršati.
>> Nijemci ostaju bez dva tjedna godišnjeg odmora?
"Od 2015. Njemačka će godišnje gubiti 250.000 radnika. U tom trenutku ćemo već imati situaciju u kojoj će tri milijuna radnih mjesta, posebice onih koje zahtijevaju stručnu radnu snagu, biti prazno", objašnjava predsjednik uglednog hamburškog ekonomskog instituta te traži hitno donošenje programa za useljevanje, posebice stručnjaka.
"Bez useljavanja će naše blagostanje biti dovedeno u pitanje, a radni vijek će se neizbježno morati produljiti do 70 godina starosti", smatra Klaus Zimmermann.
Predsjednik DIW-a svoje zahtjeve upućuje u jeku rasprave o pitanju neintegriranosti stranaca koji već žive u Njemačkoj. Raspravu je potaknuo član uprave Njemačke središnje banke Thilo Sarrazin koji je useljenicima, posebice muslimanske vjere, predbacio nedovoljnu spremnost za integraciju u njemačko društvo pa i manjak inteligencije.
Zimmermann smatra da problemi s integracijom stranaca postoje zbog neselektivne politike useljavanja koju je provodila njemačka politika.
"Useljavanje se mora striktno povoditi za potrebama tržišta rada, ako treba i kratkoročno. Tko nakon pet godina i dalje raspolaže radnim mjestom njemu treba omogućiti trajni ostanak u zemlji", smatra Zimmermann. Traži i da se Njemačka po pitanju useljavanja više ugleda na useljeničke zemlje poput Kanade i Australije koje taj problem rješavaju s više pragmatike.
Prema nekim prijašnjim procjenama Njemačkoj već sad nedostaje oko 40.000 inženjera i to prije svega u strojarskoj, kemijskoj i automobilskoj industriji koja je glavni nositelj njemačkog gospodarskog oporavka. (hina/metro-portal)
Novi komentar