Najgora berba meda do sada
U Francuskoj očekuju da će ova godina biti najgora u povijesti s obzirom na procjenu berbe od manje od 9.000 tona, odnosno četvrtinu količine prikupljene u 1990-ima
Ova je godina jako loša za mnoge europske pčelare, posebno u Francuskoj i Italiji, budući da je zbog nepredvidivog vremena berba meda daleko najgora do sada.
Godina 2019. "crna je godina" jer je berba meda gotovo prepolovljena u odnosu na 23.300 tona prikupljenih u 2018. godini, ističu u talijanskoj udruzi poljoprivrednika Coldiretti.
U Francuskoj očekuju da će ova godina biti najgora u povijesti s obzirom na procjenu berbe od manje od 9.000 tona, odnosno četvrtinu količine prikupljene u 1990-ima, prema Nacionalnoj uniji francuskog pčelarstva (UNAF).
Rumunjska je prošle godine bila najveći proizvođač meda u Europi s oko 30.000 tona meda. Ove će godine proizvodnja u toj zemlji pasti ispod godišnjeg prosjeka u proteklom razdoblju od 25 000 tona, izvijestili su iz udruge ROMAPIS.
U Španjolskoj, vodećoj u Europi po broju košnica, berba meda loša je od 2015. godine. U 2017. godini zabilježen je pad od 5,2 posto, a u 2018. „nisu ispunjena očekivanja", objavilo je ministarstvo poljoprivrede.
Od siječnja do početka rujna u Italiji je zabilježeno više od tisuću ekstremnih meteoroloških događaja, uključujući tuču, oluje i toplotne udare. Njihov je broj porastao više od 50 posto u odnosu na 2018. godinu, navode u Coldirettiju.
U Francuskoj je na proljeće bilo udara mraza, nakon čega je krajem lipnja uslijedio topotni val. U nekim područjima na jugu zemlje vosak u košnicama rastopio se zbog visokih temperatura, zarobivši pčele, priopćio je UNAF.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar